Skip to main content
Uutiset

Sega tuo Gamescomiin mahtavan valikoiman

Lupauksena on peräti viiden kuuman tulevan pelin kokeilumahdollisuus sekä runsaasti muuta ohjelmaa kävijöille.
Jonas Mäki Editor Sweden Päivitetty 17 heinäkuun 2026

Nauti kesän lämmöstä niin kauan kuin voit ja hyödynnä tilaisuus hoitaa pelikasaasi (ja ehkä jopa lisätä siihen muutaman uuden pelin ). Ensi kuussa pelimaailma palaa täyteen vauhtiin Gamescomin myötä. Maailman suurin pelimessu järjestetään, kuten tavallista, Kölnissä, ja tänä vuonna se pidetään 26.–30. elokuuta.

Sega on yksi osallistuvista yrityksistä, ja se tuo mukanaan mittavan pelivalikoiman. Uuden videon kautta yhtiö on nyt vahvistanut, että pääsemme kokeilemaan peräti viittä peliä, jotka kaikki voidaan luokitella kuumiksi.

Segan Gamescom-valikoima

  • Alien: Isolation 2 – Pelin klaustrofobinen lo-fi-scifi-ympäristö, joka esitetään ensimmäistä kertaa yleisölle Euroopassa, vahvistaa Alien: Isolation 2:n pelattavan prologin tunnelmaa.
  • Crazy Taxi: World Tour - Sarjan aiempien pelien kaoottisen energian hengessä pelaajat pääsevät ensimmäisten joukossa kiitämään läpi aivan uuden kartan (yksi lopullisessa pelissä esiintyvistä viidestä kaupungista) tässä täysin uudessa, ympäri maailmaa seikkailevassa Crazy Taxi -seikkailussa. Fanit saavat myös tilaisuuden poseerata pelien ikonisen taksin, Yellow Jackin, kanssa.
  • Stranger Than Heaven – Ensimmäisessä julkisessa kokeilutilaisuudessa pelaajat palaavat ajassa taaksepäin maanalaiselle jazzklubille kokeilemaan STRANGER THAN HEAVEN -peliä, ja lavalla järjestettävän valokuvausmahdollisuuden ansiosta heistä tulee osa esitystä.
  • Persona 4 Revival – Persona-fanit tunnistavat varmasti Junes-ostoskeskuksen, jossa länsimaiset fanit pääsevät pelaamaan tämän klassisen roolipelin uusintaversiota ja lähettämään viestejään osastolla sijaitsevaan TV Stack -televisioon.
  • Total War: Warhammer 40,000 – Ensimmäistä kertaa kokeiltavana olevassa pelissä pelaajat ottavat komennon keisarin parhaista joukoista, avaruusmerijalkaväestä, kolmessa peliskenaariossa, jotka kaikki sijoittuvat sodan runteleman ympäristön inspiroimaan osastoon.

Kivaa, tämä on hienoa ja kaikkea, mutta itse asiassa se paranee vielä: jokainen Segan osastolla vieraileva saa fyysisen Sega-passin. Tämän passin voi näyttää, kun on tutustunut ja kokeillut kaikkia viittä peliä, minkä jälkeen sen voi vaihtaa rajoitetun erän keräilijän rahakkeeseen.

Lisäksi RGG Studion legendat ja Stranger Than Heaven -pelin luojat Hiroyuki Sakamoto ja Mikinobu Abe jakavat nimikirjoituksia. Luvassa on myös esittely Switch 2:lle tulevasta Metaphor: ReFantazio -pelistä, uutisia Sonic Racing: Crossworlds -pelistä ja paljon muuta.

Lyhyesti sanottuna, tämä on osasto, jota et halua jättää väliin.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2007 · 1 875 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.