Skip to main content
Uutiset

Shakira, Madonna ja BTS ilmoittautuivat MM-finaalin puoliaikashow'hun 19. heinäkuuta

MM-finaalissa nähdään Super Bowlin tapaan puoliaikashow, jossa esiintyvät Shakira, Madonna ja BTS.
Javier Escribano Editor Spain Päivitetty 15 toukokuun 2026

FIFA on julkistanut listan artisteista, jotka esiintyvät 19. heinäkuuta New Yorkissa järjestettävän MM-finaalin puoliaikashow'ssa. Lajitelma on yhdistelmä latinalaisia, korealaisia ja amerikkalaisia ääniä, jotka vetoavat laajaan väestöryhmään: Shakira, BTS ja Madonna.

Shakira esittää myös vuoden 2026 MM-kisojen virallisen hymnin Dai Dai, aivan kuten hän teki vuoden 2010 MM-kisojen hymnin Waka Waka.

FIFA ilmoitti aiemmin, että puoliaikashow'ssa esiintyisivät maailman suurimmat artistit, ja mainitsi myös Coldplayn Chris Martinin... mutta hän ei tule esiintymään, vaan on sen sijaan toiminut show'n "kuraattorina" ja valinnut artistit.

Martin ja FIFA työskentelevät yhdessä hyväntekeväisyystuotantoyhtiö FIFA Global Citizen Education Fundin kanssa, joka saa jokaisesta myydystä lipusta dollarin lasten koulutusohjelmiin ympäri maailmaa (he odottavat keräävänsä 100 miljoonaa dollaria).

https://x.com/FIFAWorldCup/status/2054786131703529490

Kyseessä on ensimmäinen puoliaikashow FIFA:n maailmanmestaruuskilpailuissa, ja siinä otetaan mallia Pohjois-Amerikan liigoista, kuten Super Bowlista. Viime vuoden seurajoukkueiden MM-finaalissa nähtiin myös 25-minuuttinen show, jossa esiintyivät J Balvin, Doja Cat ja Tems.

MM-kisojen kolmessa avajaisseremoniassa on myös musiikkiesityksiä: Meksikossa esiintyvät J Balvin ja Alejandro Fernández ja Yhdysvalloissa Katy Perry ja Anitta.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.