Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Sony korjasi PS3:n kopiosuojausta

Päivitys ei välttämättä pysäytä piraatteja
Kimmo Pukkila 7 syyskuun 2010

PlayStation 3:n tuoreesta 3.42-version järjestelmäpäivityksestä on ilmennyt tarkempaa tietoa.

Eurogamerin Digital Foundryn mukaan pieni päivitys hyökkää elokuussa julkaistua PSJailbreak-mod-tikkua vastaan ja estää sillä tehtyjen varmuus- tai piraattikopioiden pelaamisen konsolilla.

Sony sanoo, että "tietoturvapäivitys" on pakollinen, mikäli haluaa käyttää PlayStation Networkin palveluita. Digital Foundry kuitenkin toteaa, että piraatit ovat jo keksineet keinon kiertää päivityspakon ja jatkavat vanhemman järjestelmäversion käyttämistä netissä.

PSJailbreak on johdannaisineen ensimmäinen varteenotettava uhka PlayStation 3:n kopiosuojaukselle. Muilla konsoleilla piratismi on ollut läsnä jo vuosia.

Digital Foundry arvioi, että PSJailbreakin kehittäjät yrittävät murtaa myös 3.42-järjestelmäversion suojauksen, missä onnistuminen voisi johtaa kiihtyvään kehityskilpaan mod-valmistajien ja Sonyn välillä.

Sony halunnee estää mod-tikun leviämisen nopeasti, koska yhtiön PSP-käsikonsoli on kärsinyt raskaasti piratismista.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.