Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Sony näyttää jatkavan Playstation 4:n tukemista

Miljoonia Playstation 4:n aktiivisia pelaajia ei aiota unohtaa.
Markus Hirsilä 6 lokakuun 2022

Toistaiseksi Sonyn Playstation 5 -pelit ovat olleet kyseisen konsolin yksinoikeuksia, mutta saatu sen ohella myös väistyvälle Playstation 4 -konsolille. Tästä seuraa tietenkin se, ettei pelejä voida täysin optimoida uudelle konsolille, sillä pelin on rullattava hyvin myös vuonna 2013 lanseeratulla laitteella.

God of War: Ragnarök julkaistaan niin Playstation 4:lle kuin Playstation 5:lle marraskuussa, ja päätellen Axiosin haastattelusta Playstation Studiosin pomon Hermen Hulstin kanssa, Playstation 4:n tukeminen uusilla peleillä jatkuu tulevaisuudessakin tapauskohtaisesti.

"We certainly don't want to forget the millions of active players on PS4, and we want to ensure there are great games for them as well. We're evaluating it on a case-by-case basis."

...mutta olisiko jo aika siirtyä kokonaan Playstation 5:lle? Kommentoi alla.

Koko profiili 51 732 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.