Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Source Engine 2:lla ei kiirettä

Valve rakentaa vanhan päälle
Mika Sorvari 15 toukokuun 2011

Valven pomomies Gabe Newell on kertonut Developille ettei yhtiöllä ole mikään kiire luoda Source Engine 2:a, koska heidän mielestään on kannattavampaa jatkuvasti päivittää olemassa olevaa teknologiaa kuin alkaa luomaan jotain kokonaan uutta.

Gaben mielestä kehittelijät saavat paljon enemmän irti alkuperäisestä, päivitetystä Source Enginestä, koska se on kypsä ja vakaa koodauspohja, ja se on siten antoisampi kuin tuoreeltaan kyhätty moottori.

Valvella ei silti ole aikomusta suitsuttaa omaa moottoriaan, kuten monet muut studiot ovat tehneet. Yhtiön filosofia on tämän aiheen osalta: käyttäkää jos tykkäätte, tai älkää. He ovat tyytyväisiä moottoriin, mutteivät aio runnoa sitä kenenkään kurkusta alas.

Koko profiili 9 376 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.