Äskettäin Star Wars Zero Companyn kehittäjä Bit Reactor järjesti pelin Discord-kanavalla kysymys- ja vastausosion, jossa fanit saivat esittää tärkeimpiä kysymyksiään ennen pelin julkaisua ensi kuussa. Bit Reactorille esitettiin paljon kysymyksiä, ja vaikka jotkut vastaukset saattavat tuottaa pettymyksen faneille, jotka halusivat kuulla vahvistuksen siitä, että Zero Company -peliä jatketaan alkuperäisen julkaisun jälkeen, on silti paljon syitä innostua.
Bit Reactor kokosi kaikki vastaukset yhteen laajaan viestiin Steamissa. Siellä kehittäjät kertoivat yksityiskohtaisesti pelin muokkausominaisuuksista sekä sen elokuvamaisesta tarinankerronnasta ja laajasta strategisesta pelattavuudesta. Bit Reactorin mukaan pääkampanjan läpipeluun kuluu noin 30–40 tuntia, ja pelissä on myös jopa 20 agenttia, joita voimme muokata ja toivottavasti pitää hengissä tehtävissämme Kloonisodissa.
Toisaalta vahvistettiin myös joitakin asioita, jotka eivät tällä hetkellä kuulu Bit Reactorin prioriteettilistalle. Valitettavasti emme voi aloittaa romanssia Twi’lek-rotuun kuuluvan Runa Blaskin kanssa – emmekä kenenkään muunkaan ryhmämme jäsenen kanssa. Pelissä on kyllä Bonds-järjestelmä, mutta sen avulla ei voi valita kumppania romanttisessa mielessä. Lisäksi pelin julkaisun yhteydessä ei tule olemaan virallista modaus-tukea eikä New Game+ -tilaa. Nämä ominaisuudet, kuten DLC:tkin, saattavat tulla saataville myöhemmin, mutta ymmärrettävästi Bit Reactor keskittyy tällä hetkellä pelin saattamiseen julkaisukuntoon.
Star Wars Zero Company Peli julkaistaan PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X/S:lle 27. elokuuta.
