On suhteellisen helppoa rakastua uuteen SteelSeries-kuulokkeeseen, jos olet jo valmiiksi sitä mieltä, että SteelSeriesin ainutlaatuinen yhdistelmä ominaisuuksia ja suunnitteluvalintoja asettaa ne markkinoiden huipulle. Mutta niin minä vain tunnen. Se perustuu syvälle niihin teknisiin ominaisuuksiin ja suunnitteluvalintoihin, jotka mielestäni tarjoavat täydellisen yhdistelmän, ja koska nämä toistuvat Arctis Prossa, sitten Arctis Nova Prossa ja viimeisimpänä Arctis Elitessä, no, aloitamme niin sanotusti melko positiiviselta "lähtötasolta".
Viimeisin lisäys valikoimaan on nimeltään Arctis Nova Pro Omni, ja aloitetaan listaamalla nämä kohokohdat, jotka tosin toistuvat muualla SteelSeriesin valikoimassa, mutta jotka ansaitsevat kiitosta kerta toisensa jälkeen. Ensinnäkin SteelSeriesin premium-kuulokkeet ovat edelleen markkinoiden ehdottomasti parhaiten rakennettuja ja mukavimpia. Korvatyynyissä on juuri oikea määrä muistivaahtoa, joka tarjoaa mukavan passiivisen eristyksen ulkomaailmasta, eikä rakenne ole liian joustava eikä liian jäykkä - juuri niin kuin sen pitääkin olla. Sivuilla on jälleen kerran tuntuvat, fyysiset painikkeet, joita oppii käyttämään nopeasti ilman, että niitä tarvitsee ensin etsiä.

Heidän ihana OmniCast Pro -mikrofoninsa on edelleen piilossa itse korvakupin sisällä, joten sinun ei tarvitse vetää sitä ulos tai kääntää sitä ylös, kun sitä ei käytetä. Sisäänrakennettu kohinanvaimennus erottelee äänen taustahälystä loistavasti, eikä se todellakaan ole koskaan tiellä. Se tuottaa ääntä 32 kHz/16-bittisellä taajuudella, eikä minulla ole juuri mitään valittamista.
Ja se vain jatkaa näin. GameHub on sekä voimanpesä, josta Omni-toiminnot kumpuavat, että myös paikka, jossa upouusi akkusi on valmiina, kun kuulokkeista vääjäämättä loppuu virta. Se kestää 10 sekuntia, sillä akku on kuten aina piilotettu magneettisuojuksen taakse yhteen korvakupeista, ja sitten olet valmis lähtemään. Tämä ratkaisu tarkoittaa, että et koskaan, oikeasti ei koskaan, joudu tilanteeseen, jossa kuulokkeissa ei ole tarpeeksi virtaa silloin, kun sitä todella tarvitset, ja on täysin järkyttävää, ettei kukaan ole onnistunut kopioimaan sitä tai edes käyttämään ideaa.
Mukavuus, kätevyys, fyysiset painikkeet, fantastinen mikrofoni, joka on helppo piilottaa, joten tämä on vielä vähän "voiton kierros", eikö olekin? Myös ääni on fantastinen. Sitä tuottavat räätälöidyt 40 mm:n neodyymimagneettiohjaimet, jotka kattavat taajuudet 10-40 000 Hz. Kaiutin tukee Hi-Res 96kHz/24-bittistä musiikkia, ja aktiivinen melunvaimennus on yllättävän tehokas. Lisäksi mukana on myös Bluetooth 5.3 ja LE Audio, joten voit tarvittaessa liittää useita lisälaitteita.
Ja sitten on vielä koko "Omni"-näkökulma. SteelSeries tarkoittaa tällä lähinnä sitä, että Arctis Nova Pro Omni on yksi harvoista markkinoilla olevista kuulokkeista, jotka ovat todella alustariippumattomia. Tällä tarkoitan sitä, että sinun tarvitsee ostaa vain tämä yksi malli, jotta saat taatun pääsyn ja täydet ominaisuudet PlayStation 5:lle, Xbox-sarjalle, Switchille ja Switch 2:lle, PC:lle, Meta Questille, älypuhelimille, ja niin edelleen.. Itse asiassa voit periaatteessa käyttää GameHub-boxia Xbox Series X:n, PS5:n ja PC:n käyttöön dedikoitujen USB-C-porttien kautta, yhdistää puhelimesi Bluetoothilla ja optisesti dedikoituun mikrofoniin samanaikaisesti.

Eikä se edes lopu tähän, sillä mukana on Spatial Audio -tuki sekä tuki Tempest 3D:lle PS5:llä ja Windows Sonic Spatialille Xboxilla. Monessa muussa suhteessa samoista tuotteista tarvitaan erityisesti erillisiä Xbox-versioita Microsoftin hieman ärsyttävän Wireless Protocol -protokollan vuoksi, mutta tässä kaikki toimii, ja vieläpä kerralla.
Hinta on edelleen korkea, mutta kuten olemme väittäneet, en rehellisesti sanottuna keksi kuulokkeita, jotka tarjoavat yhtä paljon ja tarjoavat parhaan version jokaisesta erillisestä ominaisuudesta. SteelSeries vain todistaa jälleen kerran, että heidän kaavansa, heidän kehyksensä, on niin tarkkaan viritetty, että on yksinkertaisesti mahdotonta olla innostumatta tästä täysin. Hyvin tehty.