Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Suomi toivottaa Nato-liittolaiset tervetulleiksi vahvistamaan pohjoisia maajoukkoja

Useat Naton maat ovat liittymässä Suomeen sijoitettuihin uusiin maajoukkoihin vahvistamaan Venäjän vastaista rajaa.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 25 kesäkuun 2025

Viimeisimmät uutiset Suomesta. Suomen puolustusministeri kiitteli joukkojen tulevaa sijoittamista useista Nato-maista, kuten Tanskasta, Ruotsista, Norjasta, Islannista, Isosta-Britanniasta ja Ranskasta, tukemaan uusia maajoukkoja Pohjois-Suomessa.

"Olen erittäin tyytyväinen, että eilen ministerikokouksen yhteydessä pystyimme ilmoittamaan, että Ruotsi, Iso-Britannia, Ranska, Norja, Tanska ja Islanti liittyvät FLF Suomeen", hän sanoi X:llä viitaten siihen, mitä Nato kutsuu Forward Land Forcesiksi.

Aloitteen tavoitteena on lisätä turvallisuutta Suomen ja Venäjän välisellä laajalla rajalla. Ruotsin ja muiden liittolaisten johtamien joukkojen odotetaan perustavan merkittävän läsnäolon napapiirin yläpuolelle ja lisäkomentoyksiköiden lähelle Venäjän rajaa.

https://x.com/anttihakkanen/status/1937789956581167292

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.