Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
uutiset
Supergirl

Supergirl ylittää 100 miljoonaa dollaria lipputuloissa, mutta lipputulot romahtavat 74 %

DCU:n toisen suuren menestyselokuvan avausviikonlopun kompastelu on vain pahentunut.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Supergirl in menestys lipputuloissa on mennyt huonosta pahempaan, sillä elokuva on kärsinyt yhdestä kaikkien aikojen pahimmista toisen viikonlopun lipputulojen laskuista sarjakuvafilmeille Yhdysvalloissa. Se on ylittänyt hitaasti 100 miljoonan dollarin rajan, mutta kun elokuvan budjetiksi on raportoitu 170–180 miljoonaa dollaria, on epätodennäköistä, että elokuva pääsee voitolliseksi pelkästään elokuvateatteritulojen avulla.

Olemme jo kuulleet, että ” Supergirl ” -elokuvan lipputulot eivät ole DCU:n johdolle kovin huolestuttavia. Vaikuttaa siltä, että luovat erimielisyydet johtivat siihen, ettei elokuva päässyt täyteen potentiaaliinsa. The Hollywood Reporterin mukaan ohjaaja Craig Gillespie sekä DCU:n johtajat James Gunn ja Peter Safran kävivät useita keskusteluja siitä, mihin suuntiin he näkivät Supergirl-elokuvan kehittyvän. Gunn ehdotti jopa erilaista musiikkivalintaa elokuvaan, mikä olisi voinut välttää voimakkaasti kritisoidun Jimmy Eat Worldin cover-kappaleen, joka päätyi lopulliseen versioon.

Ilmeisesti erimielisyydet kasvoivat niin suuriksi, että studio päätyi tuottamaan Gillespien versiosta poikkeavan leikkauksen, joka lopulta voitti testiyleisön suosion hiuksenhienosti. Elokuvan testinäytösten tulokset olivat ilmeisesti verrattavissa hyllytettyjen Batgirl-elokuvan ja Shazam: Fury of the Gods -elokuvan tuloksiin. Uuden DCU:n ensiesitys Yhdysvalloissa sujui huonommin kuin Jokerin jatko-osan, joten se on jo kokenut ensimmäisen kompastuksensa lipputuloissa. Toisaalta ei ole niin, etteikö MCU olisi tuottanut muutamaa floppia ensimmäisinä vuosina, ja jää nähtäväksi, miten kaikki kehittyy, kun Gunn on edelleen ruorissa.

Supergirl
DC Studios

Aiheeseen liittyviä tekstejä

SupergirlScore

Supergirl

ELOKUVA-ARVIO. Kirjoittaja Javier Escribano

Supergirl, DC-universumin toinen elokuva, on hyvä esittely hahmolle, mutta se ei erotu millään tavalla.



Ladataan seuraavaa sisältöä