Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Tahirys Dos Santosin agentti kertoo, että Metzin pelaajalla on 30 prosenttia kehostaan palanut Sveitsin tappavan baaripalon jälkeen

Metzin 19-vuotias pelaaja kärsi vakavia palovammoja, mutta hänen agenttinsa tarjosi toiveikkaita uutisia.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Sveitsissä Crans-Montanan hiihtobaarissa uudenvuodenpäivänä syttynyt kuolonuhrien määrän 47:ään nousseen tulipalon aiheuttama järkytys on järkyttänyt maailmaa, ja se on tuntunut erityisesti ranskalaisessa jalkapalloseurassa FC Metzissä, sillä yksi loukkaantuneista oli joukkueen harjoittelijapelaaja Tahirys Dos Santos, 19. Hän on ollut myös Metzin pelaaja.

Seura vahvisti torstaina, että pelaaja oli loukkaantuneiden joukossa (yli 100 ihmistä sai vakavia palovammoja) ja hänet siirrettiin palovammoihin erikoistuneeseen keskukseen Saksan Stuttgartissa.

Hänen agenttinsa Christophe Hutteau kertoi RMC Sportille hänen tämänhetkisestä tilastaan. Seura sanoi, että hän oli saanut "vakavia palovammoja", ja hänen agenttinsa selitti, että hänellä on palovammoja, jotka peittävät 30 prosenttia hänen kehostaan, ja hän kärsii kauheasti.

"Viimeisimmät uutiset sain tänä aamuna (perjantaina) Tahirysin vanhemmilta, jotka ajoivat koko yön ollakseen poikansa rinnalla. En voi kertoa, että hän voi hyvin, koska hänellä on hirvittäviä kipuja. Hänellä on palovammoja, jotka peittävät 30 prosenttia hänen kehostaan. Positiivista on se, että hänen keuhkonsa, jotka myös kärsivät, ovat parantuneet huomattavasti eilisaamusta lähtien."

Puolustajana pelaava Dos Santos teki ensiesiintymisensä seurassa 20. joulukuuta Ranskan cupin ottelussa. Hänen agenttinsa kuvailee häntä "erittäin kunnianhimoiseksi nuoreksi mieheksi, jolla on poikkeuksellinen mentaliteetti", joka oli innokas palaamaan harjoitteluun mahdollisimman pian juhlien jälkeen, joissa hän oli tyttöystävänsä ja ystäviensä kanssa. Hänen mukaansa hän ei ollut kellarissa, jossa tulipalo syttyi, vaan yökerhon ensimmäisessä kerroksessa.

Yksi palon uhreista, ensimmäinen tunnistettu uhri, oli 16-vuotias italialainen golfari Emanuele Galeppini, jota kuvailtiin lajin nousevaksi lahjakkuudeksi.

Tahirys Dos Santosin agentti kertoo, että Metzin pelaajalla on 30 prosenttia kehostaan palanut Sveitsin tappavan baaripalon jälkeen


Ladataan seuraavaa sisältöä