Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Maailman uutiset

Taiwan vie ulkomaisen diplomaattidelegaation rannikkovartioston partiokierrokselle Kiinan rannikon edustalle

Saaren demokraattinen hallitus haluaa kiinnittää kansainvälisen huomion siihen hyvin todelliseen riskiin, että Kiina hyökkäisi sen alueelle.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Viime kuukausina Kiinan ja Taiwanin väliset jännitteet, jotka liittyvät Taiwanin suvereniteettiin, näyttävät kärjistyneen merkittävästi, erityisesti kun otetaan huomioon, että Aasian, Amerikan ja Euroopan blokkien väliset diplomaattiset suhteet ovat maailmanlaajuisesti viilenneet. Kun huomio on kiinnittynyt Venäjän ja Ukrainan välisiin konflikteihin sekä Iranin ja Yhdysvaltojen välisiin jännitteisiin, Kiina kiristää painostustaan ja lähettää yhä enemmän henkilöstöä ja sotilasvarustusta Taiwanin rannikolle, mikä pakottaa saaren varustautumaan uudelleen ja hakemaan sotilaallista apua liittolaisiltaan.

Diplomaattinen valtuuskunta seurasi torstaina Taiwanin rannikkovartiostoa, kun alus partioi Kinmenin saarten ympärillä olevilla vesillä. Nämä vedet ovat usein kiistanaiheena näiden kahden maan välillä, ja niiden laivastojen väliset kohtaamiset ovat toistaiseksi rajoittuneet pelkkiin suullisiin uhkailuihin radion välityksellä.

Tom Tugendhat, entinen brittiläinen turvallisuusministeri ja Kiinan vankkumaton kriitikko, kertoi Reutersille aluksella, että hänen läsnäolonsa siellä oli tärkeä osoitus tuesta Taiwanille. ”Olen Taiwanissa. Olen Taiwanin vesillä. Tällä ei ole mitään tekemistä Pekingin kanssa. Kyse on yksinkertaisesti sääntöihin perustuvan kansainvälisen järjestelmän puolustamisesta, jota Pekingin hallitus väittää noudattavansa,” hän sanoi.

Kun Kiinan ulkoministeriötä kysyttiin matkasta, se totesi, että Peking vastustaa jyrkästi sitä, että Kiinan kanssa diplomaattisuhteita ylläpitävien maiden lainsäätäjät tekevät ”salaisia vierailuja” Taiwaniin.

Vaikka vierailun aikana ei havaittu yhtään Kiinan rannikkovartioston alusta, Taiwanin rannikkovartiosto ilmoitti, että kiinalaiset alukset olivat edellisenä päivänä tehneet yhden säännöllisistä tunkeutumisistaan Kinmenin vesille.

Taiwan vie ulkomaisen diplomaattidelegaation rannikkovartioston partiokierrokselle Kiinan rannikon edustalle
Shutterstock

Liittyy aiheisiin:

Maailman uutisetTaiwanChina


Ladataan seuraavaa sisältöä