Suomi
Gamereactor
Maailman uutiset

Tanska suhtautuu myönteisesti Yhdysvaltojen päätökseen rajoittaa Grönlannin vierailua

Yhdysvaltain valtuuskunta muuttaa suunnitelmia jännitteiden lisääntymisen vuoksi.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Viimeisimmät uutiset Grönlannista. Tanska on ilmaissut hyväksyntänsä Yhdysvaltojen päätökselle rajoittaa tuleva vierailu Grönlantiin sotilastukikohtaan, mikä seuraa kasvavia jännitteitä.

Alun perin varapresidentti JD Vancen vaimon Usha Vancen johtama Yhdysvaltain valtuuskunta suunnitteli osallistuvansa suosittuun koiravaljakkokilpailuun Grönlannissa, mikä herätti kritiikkiä Tanskan pääministeri Mette Frederikseniltä.

Vierailua oli pidetty sopimattomana painostuksena Grönlannin puoliautonomista hallitusta kohtaan, erityisesti presidentti Donald Trumpin kiistanalaisten ja paljon kritisoitujen kommenttien jälkeen saaren hankkimisesta.

Tanskan ulkoministeri Lars Lokke Rasmussen on kuitenkin keskittynyt nyt yksinomaan Yhdysvaltain sotilastukikohtaan Pituffikissa, ja hän on ylistänyt muutosta ja maininnut sen myönteisenä askeleena suhteissa.

Tanska suhtautuu myönteisesti Yhdysvaltojen päätökseen rajoittaa Grönlannin vierailua
Pituffikin avaruustukikohta // Shutterstock


Ladataan seuraavaa sisältöä