Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Telltale palaa tulevaisuuteen

Elokuvatrilogiasta episodinen pelisarja
Kimmo Pukkila 10 kesäkuun 2010

Telltale Games on julkistanut kehittävänsä Paluu tulevaisuuteen -elokuviin pohjautuvaa pelisarjaa. Pelit julkaistaan ladattavina episodeina kaikille kotikonsoleille sekä PC:lle ja Macille. Sarjan on määrä alkaa ensi talvena.

Studio työstää myös toista Universalin elokuvasarjaa peliformaattiin, sillä myös Jurasic Park on saamassa saman kohtelun - samoihin aikoihin.

Telltalen aiempiin peleihin lukeutuu muun muassa Sam & Maxia, Wallace & Gromitia ja CSI:tä. Myöskään tulevista leffapeleistä ei studion mukaan ole tulossa pelkkää päätöntä toimintaa.

"Telltale Games on aina pyrkinyt olemaan loistava tarinankertoja", studion pääjohtaja Dan Connors sanoi.

"Olemme hioneet kykyjämme viimeiset kuusi vuotta ja olemme valmiita tarttumaan näihin ikonisiin sarjoihin ja edistämään pelien tarinankerrontaa edelleen."

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.