
Viimeisimmät uutiset Thaimaasta. Thaimaan varapääministeri Suriya Juangroongruangkit ottaa väliaikaisesti johtotehtävät pääministeri Paetongtarn Shinawatran erottamisen jälkeen tiistaina (lue lisää täältä).
"Tuomioistuin on käsitellyt vetoomuksen... ja hyväksyy tapauksen yksimielisesti harkittavaksi", se sanoi lausunnossaan. "Hallituksen työ ei lopu, ei ole mitään ongelmaa", Sorawong Thienthong sanoi Reutersille. "Suriyasta tulee virkamiespääministeri."
Tuomioistuimen päätös tulee samaan aikaan, kun pääministeri Paetongtarn Shinawatra joutuu tutkinnan kohteeksi väitetystä käytösrikkomuksesta, joka liittyy vuotaneeseen puheluun Kambodžan entisen johtajan kanssa. Vaikka hänellä on lyhyt aika vastata, maan poliittinen johto on edelleen muutoksessa.