Skip to main content
Gamereactor Uutiset The Last Story
Uutiset

The Last Story ensi vuonna

Myös Pandora's Tower Eurooppaan
Kimmo Pukkila 18 elokuun 2011

Mistwalkerin japanilaisroolipeli The Last Story rantautuu Eurooppaan ensi vuonna. Pelin tuonnista länsimaihin puhuttiin epävirallisesti jo keväällä, mutta nyt Nintendo on antanut julkaisusuunnitelmille vahvistuksen.

The Last Storyn ohella Nintendo tuo myös toisen Wii-roolipelin Pandora's Towerin Eurooppaan. Tämänkin julkaisu ajoittuu vuodelle 2012.

The Last Story on toimintaroolipeli, joka luojana toimi Final Fantasyn isänä pidetty Hironobu Sakaguchi. Pelissä seurataan joukkoa palkkionmetsästäjiä, jotka kantavat risaisia taustoja harteillaan ja yrittävät tulla toimeen ankarassa fantasiamaailmassa.

Ganbarionin kehittämä Pandora's Tower puolestaan haastaa pelaajat kellistämään hirviöitä ja hankkimaan näiden lihaa 13 tornista ystävänsä pelastamiseksi.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.