Skip to main content
Uutiset

Too Kyo Games myöntää ja selittää, että The Hundred Line: Last Defense Academy on itse asiassa kaksi peliä yhdessä

Kazutaka Kodakan ja kumppaneiden kehuttu tarina julkaisee digitaalisen soundtrackin huomenna ja fyysisen OST:n huhtikuussa.
David Caballero Editor-in-Chief Spain Päivitetty 17 tammikuun 2026

Emme tiedä, onko tämän tarkoitus aiheuttaa tarkoituksella lisää hämmennystä vai selventääkö se asioita monille käyttäjille, mutta tosiasia on, että Too Kyo Games on päättänyt virallisesti myöntää, että The Hundred Line: Last Defense Academy, viime vuonna julkaistu ylistetty ja outo mysteeri- ja visual novel -peli, joka sijoittuu lukioon ja jossa on 100 mahdollista loppua, on itse asiassa kaksi peliä yhdessä. Tämä käy ilmi tästä uudesta kuvituksesta Hundred Line 2:sta, jonka on tehnyt Rui Komatsuzaki :

Jos tämä ilmoitus hämmentää sinua hieman, ota huomioon, että The Hundred Line 1 kattaa pelin ensimmäiset 100 päivää, kun taas The Hundred Line 2 koostuu "siitä, mitä tulee heti sen jälkeen", ilman spoilereita (vaikka tarina alkaa todella haarautua tässä vaiheessa), ja se voitaisiin ymmärtää myös New Game+:ksi. Näin ollen nimikettä voidaan pitää "nippuna" tai "pakettina", jossa on kaksi peliä yhdessä.

Paljastuksen yhteydessä Too Kyo ilmoittaa myös, että pelin musiikki, Hundred Line Original Soundtrack, julkaistaan digitaalisesti jo huomenna, 17. tammikuuta, yhteensä 112 kappaleen voimin suoratoistoalustoilla. Todelliset fanit ja keräilijät saattavat kuitenkin odottaa mieluummin fyysistä valikoimaa, joka sisältää 88 säveltäjä Masafumi Takatan (No More Heroes) säveltämää kappaletta, mukaan lukien joitakin julkaisemattomia kappaleita, ja joka ilmestyy 24. huhtikuuta 2026, vain vuosi alkuperäisen julkaisun jälkeen. On syytä huomata, että Kodaka-sanin joulun alla antamien lausuntojen mukaan The Hundred Linea voidaan laajentaa uudella tarinallisella DLC:llä ja Switch 2 -painoksella.

Editor-in-Chief Spain David Caballero was editor-in-chief of Gamereactor Spain, writing for the site from 2011. He covered video games alongside film, tech and wider culture, and interviewed developers at events across Europe.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2011 · 384 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.