Skip to main content
Gamereactor Uutiset MotoHeroz
Uutiset

Trials HD:n tekijöiltä Wii-peli

RedLynx kehittää MotoHerozia WiiWareen
Kimmo Pukkila 2 syyskuun 2010

Suomalainen RedLynx on julkistanut uuden ajopelin Nintendo Wiin latauspalveluun. MotoHeroz on studion mukaan ainutlaatuinen sivusta kuvattu tasohyppelyajopeli, joka ilmestyy joko loppuvuodesta tai ensi vuoden alussa.

RedLynx on kerännyt suosiota Xbox Live Arcadessa julkaistulla Trials HD:llaan. Superhitistä saatua kokemusta on studion Antti Ilvessuon mukaan hyödynnetty MotoHerozin kehityksessä.

Trialsin tavoin MotoHeroz perustuu fysiikkapohjaiseen pelaamiseen ja lupaa tiukkoja haateita yli sadalla erilaisella radalla.

"Lopputulos on ainutlaatuinen, puoleensa vetoava peli, joka yhdistää ajamisen riemun tasohyppelyn charmiin", Ilvessuo toteaa.

Pelimuotoihin lukeutuvat "yllättävä" yksinpeliseikkailu, neljän pelaajan paikallinen moninpeli ja "uudenlainen" nettikilpailu, jossa pelaajat kilpailevat päivittäin vaihtuvilla radoilla nopeimmasta ajasta.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.