Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Trump sanoo Iranin pyytäneen tulitaukoa, "mutta siihen asti räjäytämme heidät takaisin kivikaudelle"

Presidentti sitoo taistelujen mahdollisen tauon Hormuzin salmen uudelleen avaamiseen.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain Päivitetty 2 huhtikuun 2026

Trump

Donald Trump on väittänyt, että Iranin uusi johto on pyytänyt tulitaukoa.

Truth Social-verkkopalvelussa julkaistussa viestissä Trump sanoi , että Washington harkitsee pyyntöä vain , jos Hormuzin salmi avataan uudelleen ja turvataan maailmanlaajuista laivaliikennettä varten.

Yhdysvaltain presidentti kuvaili Iranin johtoa "vähemmän radikalisoituneeksi" kuin aiemmin, mutta varoitti, että sotilasoperaatiot jatkuvat, kunnes keskeiset ehdot täyttyvät.

Lausunto merkitsee jälleen muutosta Washingtonin viestinnässä, joka on viime päivinä vaihdellut avoimuuden ja kiihtymisen uhkailun välillä.

Iranin viranomaisilta ei ole saatu välitöntä vahvistusta tulitaukopyyntöön, joten meidän on odotettava ja katsottava, miten tilanne kehittyy.

Kuten Trump toteaa Truth Socialissa:

Iranin uusi hallinnon presidentti, joka on paljon vähemmän radikalisoitunut ja paljon älykkäämpi kuin edeltäjänsä, on juuri pyytänyt Amerikan Yhdysvalloilta aselepoa! Harkitsemme, kun Hormuzin salmi on avoin, vapaa ja selkeä. Siihen asti räjäytämme Iranin unohduksiin tai, kuten sanotaan, takaisin kivikaudelle!!!!

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.