Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Trump siirtää painopistettä Venezuelasta ja uhkaa Kolumbiaa tulleilla

"Pysäytän kaikki maksut Kolumbiaan", hän sanoo.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 21 lokakuun 2025

New York, Yhdysvallat - 25. syyskuuta 2025: Kolumbian tasavallan presidentti Gustavo Petro Urrego puhuu Yhdistyneiden Kansakuntien yleiskokouksen 80. istunnon yleiskeskustelussa.

Saimme juuri uutisen, jonka mukaan Trump on lisännyt painostusta Kolumbiaa kohtaan uhkaamalla korottaa tulleja ja keskeyttää avunannon, koska sen väitetään sekaantuneen huumekauppaan. Tämä tapahtuu sen jälkeen, kun Trump leimasi Kolumbian viranomaiset epäonnistuneiksi kaupan torjunnassa. Jännitteet nousivat sen jälkeen, kun Yhdysvallat iski Karibialla sijaitsevaan alukseen, jonka Washington väitti olevan yhteydessä kapinallisiin, vaikka Petro vakuutti, että se kuului paikalliselle perheelle. Samaan aikaan Kolumbian ulkoministeriö ilmoitti hakevansa kansainvälistä tukea ja kutsui lausuntoja vakavaksi loukkaukseksi, joka lisää epävarmuutta alueelliseen turvallisuuteen ja Yhdysvaltojen ja Kolumbian suhteisiin. Mitä mieltä sinä olet tästä? Jos haluat lisätietoja, voit tietysti tehdä sen alla olevalla videolla tai seuraavasta linkistä. Go!

https://www.youtube.com/watch?v=jkgiySS1dZg

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.