Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Tuhannet kirjailijat julkaisevat "tyhjän" kirjan vastalauseena tekoälystä ja tekijänoikeuksista

Kirjailijat varoittavat, että heidän teoksiaan käytetään ilman lupaa tekoälyjärjestelmien kouluttamiseen.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 10 maaliskuun 2026

Noin 10 000 kirjailijaa on julkaissut "tyhjän" kirjan vastalauseena sille, että tekoälyyritykset käyttävät heidän töitään ilman lupaa tai maksua. Kirja, jonka nimi on Don't Steal This Book, sisältää vain luettelon kirjoittajien nimistä, ja sitä jaetaan Lontoon kirjamessuilla.

https://x.com/ednewtonrex/status/2031278766597484877?s=20

Kampanjaa tukevia kirjailijoita ovat muun muassa Kazuo Ishiguro, Philippa Gregory ja Richard Osman. Aloitteen järjesti säveltäjä ja kampanjoija Ed Newton-Rex, joka väittää, että tekoälyyritykset kouluttavat mallejaan tekijänoikeudellisesti suojattuun aineistoon ilman lupaa.

Protestin taustalla on se, että Yhdistyneen kuningaskunnan hallitus valmistautuu julkaisemaan arvion ehdotetuista tekijänoikeuslain muutoksista, jotka vaikuttavat tekoälyn kehitykseen. Luovien alojen ammattilaiset ovat ilmaisseet huolensa siitä, että uudet säännöt voisivat sallia tekoälyyritysten käyttää tekijänoikeudella suojattuja teoksia, elleivät tekijät nimenomaisesti kieltäydy tästä, mikä on herättänyt voimakasta vastustusta kustannus- ja taideteollisuudessa.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.