Skip to main content
Gamereactor Uutiset Dishonored 2
Uutiset

Tunnetun peliohjaajan mukaan tämä ominaisuus tulee leviämään kaikkiin videopelaamisen lajityyppeihin

Dishonoredin ohjaajan mukaan "immersiiviset simulaatiot" ovat se tulevaisuuden juttu.
Markus Hirsilä 4 marraskuun 2024

Niin sanottu "immersiivinen simulaatio" on peli, jossa pelaajan omat valinnat ovat keskiössä. Ajatuksena tietysti on, että pelaaja voi kokea voivansa vaikuttaa pelin tapahtumiin merkityksellisellä tavalla. Mieleen tulevat ainakin Prey, Baldur's Gate III ja Dishonored. Kiinnostavaa on se, että kaikkia mainittuja pelejä on markkinoitu jonain muuna kuin "immersiivisenä simulaationa".

Arkanen veteraanin ja Dishonoredin ohjaajan Raphael Colantonion mukaan kyse on siitä, että immersiivistä simulaatiota on melkein mahdotonta markkinoida. Aikaa tulee käyttää sen selvittämiseen, mistä oikein on kyse immersiivisessä simulaatiossa. Asiasta kertoi PC Gamer.

Raphael Colantonio uskookin, että tulevaisuudessa immersiivinen simulaatio on mukana kaikissa pelien lajityypeissä.

"Prey is a good example of that, where it was sold as an immersive sim. It's an immersive sim in every way one can imagine. But because of that, there were a lot of marketing points that were spent in trying to explain to people with an immersive sim is."

"I wouldn't be surprised at some point, if the industry goes the right direction, the immersive simness of games is just going to be invading every genre of games. And it won't even be a word anymore. People will just say, 'It's a good game', or 'It's got some depth', or 'I like how interconnected the systems are'."

Koko profiili 51 732 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.