Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Turkki rikkoo korkeimman lämpötilaennätyksensä 50,5 °C:n lukemalla

Silopi saavutti perjantaina uskomattoman korkeat lämpöarvot, jotka riittivät rikkomaan vuonna 2023 tehdyn ennätyksen.
Ben Lyons Senior Editor 28 heinäkuun 2025

Gaselli juoksee Silopin alueella Sirnakissa.

Monissa osissa maailmaa tämä kesä on ollut hyvin, hyvin kuuma. Kaikkialla on nähty helleaaltoja ja kuivuutta, joista monet ovat johtaneet uusiin lämpöennätyksiin, myös Turkissa, jossa viikonloppuna rikottiin aiempi ennätys reilusti.

Yhdistyneen kuningaskunnan Met Office -sivuston mukaan on paljastunut, että Turkissa sijaitsevan Sirnakin Silopin alueella saavutettiin perjantaina 25. heinäkuuta 50,5 celsiusasteen helteinen lämpötila, joka oli tarpeeksi kuuma rikkoakseen entisen ennätyksen, joka oli tehty elokuussa 2023, jolloin saavutettiin niin ikään helteinen 49,5 celsiusastetta, joka oli kokonainen aste alempi kuin muutama päivä sitten saavutettu lämpötila.

https://x.com/metoffice/status/1949495202000908615

Met Office toteaa, että tällainen kuumuus ei ole vain suuri ongelma ihmisten ja luonnonvaraisten eläinten terveydelle, vaan se aiheuttaa myös valtavan riskin maastopalojen syttymisestä ja mittaamattomien vahinkojen aiheuttamisesta ympäristölle ja ympäröiville alueille.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta October 2020 · 9 040 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.