Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Britannia menettää enemmän työpaikkoja kuin se luo tekoälyn vuoksi

Morgan Stanleyn tutkimuksen mukaan tekoälystä johtuva työpaikkojen menetys on iskenyt Britanniaan kovemmin kuin muihin suuriin talouksiin.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 26 tammikuun 2026

Morgan Stanley

Yhdistynyt kuningaskunta menettää enemmän työpaikkoja kuin se luo tekoälyn seurauksena, ilmenee uudesta tutkimuksesta, jonka mukaan teknologian nopea käyttöönotto vaikuttaa Britanniaan muita suuria talouksia vakavammin.

Investointipankki Morgan Stanleyn tutkimuksen mukaan tekoälyä käyttävät brittiläiset yritykset ovat ilmoittaneet työpaikkojen vähentyneen nettomääräisesti 8 prosenttia viimeisten 12 kuukauden aikana,mikä on korkein luku tutkituista maista, kuten Yhdysvalloista, Saksasta, Japanista ja Australiasta. Tutkimuksessa tarkasteltiin yrityksiä viideltä eri alalta, mukaan lukien vähittäiskauppa, liikenne, terveydenhuollon laitteet ja autoteollisuus.

Vaikka Yhdistyneen kuningaskunnan yritykset raportoivat tekoälyn aiheuttamasta keskimääräisestä 11,5 prosentin tuotannonnoususta, joka oli samankaltainen kuin Yhdysvalloissa, työllisyysvaikutukset poikkesivat jyrkästi toisistaan. Tutkimuksessa todettiin, että amerikkalaiset yritykset loivat todennäköisemmin työpaikkoja tehokkuuden kasvun ohella, kun taas brittiläiset yritykset vähensivät enemmän työpaikkoja kuin lisäsivät.

Tutkimustulokset perustuvat siihen, että Yhdistyneen kuningaskunnan työmarkkinoihin kohdistuu yhä suurempia paineita, jotka johtuvat korkeammista kustannuksista, kuten vähimmäispalkan korotuksista ja työnantajan kansanvakuutusmaksujen korotuksista. Työttömyys on noussut neljän vuoden huippulukemiin, mikä lisää huolta siitä, että <strong>AI kiihdyttää työpaikkojen häviämistä sen sijaan, että se tukisi työvoiman kasvua.

Tutkimus osoittaa myös, että alkuvaiheen työtehtävät ovat erityisen haavoittuvia, ja yritykset vähentävät todennäköisimmin työpaikkoja, jotka edellyttävät kahdesta viiteen vuoden kokemusta. Erilliset tutkimukset osoittavat, että työntekijät, erityisesti nuoremmat työntekijät, ovat yhä huolestuneempia siitä, pystyvätkö he sopeutumaan, kun tekoäly muokkaa työmarkkinoita tulevina vuosina.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.