Skip to main content
Gamereactor Uutiset Assassin's Creed Shadows
Uutiset

Ubisoftin toimitusjohtaja puhuu avoimesti Assassin's Creed Shadowsin kulttuurisodasta

Yves Guillemot sanoi pelin muuttuneen yhdestä AC:n "odotetuimmista kokemuksista" "peliksi, jota kaikki rakastavat vihata".
Alex Hopley Editor UK Päivitetty 7 marraskuun 2025

Ubisoftin toimitusjohtaja on käsitellyt kulttuurisotia ja hyökkäyksiä, joita Assassin's Creed Shadows joutui kohtaamaan ennen julkaisuaan. Hän on keskustellut kiistasta tavalla, jota useimmat yritykset ja niiden johtajat olisivat todennäköisesti välttäneet.

Pariisin peliviikolla järjestetyssä videopelialan sisäpiirin tapaamisessa ( Game File uutisoi) Guillemot aloitti puheensa fiaskon ympärillä "mitä tapahtuu, kun legendaarinen sarja paljastaa yhden odotetuimmista kokemuksistaan? Vain päätyäkseen peliksi, jota kaikki rakastavat vihata?"

Se on melkoinen koukku. Vaikka se saattaakin tuntua dramaattiselta, selittää se lyhyesti, mitä ihmettä Assassin's Creed Shadowsin kanssa tapahtui. Guillemot paljasti, että Ubisoft oli aluksi hämmentynyt vastareaktioista. Tämä sitten aiheutti pelin sisäiset viivästykset ja lisäajan turvin Ubisoft kiillotti Shadowsia siinä toivossa, että se miellyttäisi Assassin's Creed -faneja, jotka sitten puolestaan puolustaisivat sitä näitä hyökkäyksiä vastaan.

"Tajusimme nopeasti, että kyseessä oli taistelu faniemme kanssa, osoittaaksemme, että olimme itse asiassa enemmän videopeli kuin viesti", sanoi Guillemot. Sitä on vaikea sanoa, voittiko Assassin's Creed Shadows tuon taistelun. Peli oli julkaisunsa aikaan myyntilistojen kärjessä, mutta on ilmeisesti ollut pieni pettymys verrattuna sarjan muiden hittiversioiden myyntilukuihin.

Mitä mieltä sinä olet Assassin's Creed Shadowsista?

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2023 · 4 042 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.