Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Ukrainalaiset pakolaiset vauhdittavat Puolan taloutta, tutkimus osoittaa

Uusi raportti korostaa pakolaisten kotouttamisen positiivista nettovaikutusta Puolan työmarkkinoihin ja BKT:n kasvuun.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 10 kesäkuun 2025

Lviv, Ukraina - 26. helmikuuta 2022. Ihmiset Länsi-Ukrainan Lvivin kaupungin rautatieasemalla odottamassa junaa Puolaan

Viimeisimmät uutiset Venäjästä ja Ukrainasta. UNHCR:n ja Deloitten tiistaina julkaisema yhteinen tutkimus paljastaa, että ukrainalaiset pakolaiset ovat vahvistaneet merkittävästi Puolan taloutta syrjäyttämättä alkuperäisiä työntekijöitä tai painamatta palkkoja.

Alun huolenaiheista huolimatta niiden integrointi on vauhdittanut tuottavuutta ja erikoistumista, mikä on vaikuttanut merkittävästi BKT:n kasvuun viime vuosina. Raportissa korostetaan, että työmarkkinoille integroitumisen parantaminen voisi tuoda vielä suurempia taloudellisia hyötyjä.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.