Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Uljana Semjonova, latvialainen jättiläinen ja Neuvostoliiton naiskoripallon ikoni, kuoli 73-vuotiaana

Uljana Semjonova voitti kaksi olympiakultaa ja 10 Euroopan mestaruutta Neuvostoliiton joukkueessa sekä 11 Euroopan cupia TTT Riian joukkueessa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Neuvostoliitossa ja TTT Riiassa Neuvostoliitossa ja TTT Riikassa kilpaillut latvialainen koripalloilija Uljana Semjonova, josta tuli maailman paras naiskoripalloilija 1970- ja 80-luvuilla, on kuollut 73-vuotiaana. Hän oli 2,13 metrin pituinen, yksi pisimmistä naiskoripalloilijoista, ja hänen jalkansa oli 58 (EU), minkä vuoksi hän joutui käyttämään erikoisvalmisteisia kenkiä.

Semjonovan valtavan koon rinnalla oli yhtä lailla taitoa ja itsevarmuutta, mikä teki hänestä todellisen koripallon ja koko naisurheilun ikonin: hänen joukkueessaan Neuvostoliitto pysyi lyömättömänä, sillä se voitti olympiakultaa vuosina 1976 ja 1980, maailmanmestaruudet vuosina 1971, 1975 ja 1983 sekä kymmenen EM-kisaa, joka ikinen vuosina 1968-1985.

https://x.com/BaloncestoESP/status/2009549957754425706

https://x.com/EuroBasketWomen/status/2009597827140460554

Hän voitti myös 15 liigamestaruutta Neuvostoliitossa ja 11 Euroopan mestaruuspokaalia TTT Riian kanssa vuosina 1968-1987. Hän jäi eläkkeelle vuonna 1989 lyhyen Espanjan (Tintoretto Getafe) ja Ranskan (Valenciennes-Orchies) pelaajapestin jälkeen, ja hänet otettiin koripallon Hall of Fameen vuonna 1993 ensimmäisenä ei-amerikkalaisena pelaajana. Myöhemmin hänet otettiin FIBA:n Hall of Fameen vuonna 2007 ja Espanjan liiton Hall of Fameen vuonna 2022. Eläkkeelle jäätyään hän työskenteli Latvian olympialaisten sosiaalisen säätiön puheenjohtajana.

Vuonna 1952 syntynyt Semjonova kärsi akromegaliasta eli kasvuhormonin liikakasvusta, ja 12-vuotiaana hän oli jo 1,90 metriä pitkä. Hän liittyi 14-vuotiaana TTT Riikaan ja 16-vuotiaana Neuvostoliiton maajoukkueeseen. Valitettavasti hänen terveysongelmansa kostautuivat myöhemmin elämässä: häneltä amputoitiin jalka vuonna 2022.

"Latvia on kärsinyt jälleen yhden suuren menetyksen, kun urheilulegenda Uljana Semjonova on kuollut. Koripallon olympia-, MM- ja EM-kultatyttö, erittäin lämminsydäminen ja herkkä ihminen. Syvimmät osanottomme Uljanan perheelle, kollegoille ja faneille", kirjoitti Latvian presidentti Edgars Rinkēvičs Uljana Semjonovan poismenon jälkeen.

Uljana Semjonova, latvialainen jättiläinen ja Neuvostoliiton naiskoripallon ikoni, kuoli 73-vuotiaana

Liittyy aiheisiin:

UrheilukoripalloLatvia


Ladataan seuraavaa sisältöä