Universal suunnittelee jo lisää Wicked-elokuvia
Jon M. Chunin Broadway-sovituksen suuren menestyksen jälkeen Wicked näyttää pysyvän mukana.
Nyt kun molemmat Wicked-elokuvat ovat osoittaneet pystyvänsä uhmaamaan painovoimaa ja nousemaan lipputulojen huipulle, Universal Pictures ei näytä olevan vielä valmis päästämään universumia menemään. Universalilla suunnitellaan parhaillaan lisää elokuvia Ozin maailmaan, kertoo studion markkinointipäällikkö Michael Moses.
"Wickedin menestyksen ja fanien suosion vuoksi meillä on melkeinpä velvollisuus miettiä, miten voimme jatkaa tässä universumissa", Moses kertoi Vulturelle. <em>"Olemmeko jo keksineet sen? Emme, mutta asioita on jo tekeillä."
Alkuperäinen Wicked-näytelmä perustuu Gregory Maguiren kirjaan, joka ilmestyi vuonna 1995. Sen jälkeen, kun kirja lähti lentoon, Maguire on kirjoittanut lukuisia muita kirjoja Ozista, mutta muitakin ideoita leijuu tuulessa.
Minne haluat Wicked-universumin menevän seuraavaksi?





