Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

USA voitti jääkiekon maailmanmestaruuden ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1933

Voitettuaan Sveitsin suuressa finaalissa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Yhdysvallat on voittanut kolmannet jääkiekon maailmanmestaruutensa... 92 vuoden jälkeen. Vuosittain järjestettävä IIHF-kilpailu järjestettiin tässä kuussa, ja se päättyi Yhdysvaltojen ja Sveitsin väliseen finaaliin. 0-0-tasapelin jälkeen Tage Thompson teki kultaisen maalin kaksi minuuttia jatkoajan jälkeen.

Se on ensimmäinen mestaruus IIHF:n maailmanmestaruuskilpailuissa sen jälkeen, kun Kanada voitettiin vuonna 1933, 92 vuotta sitten, ja vasta kolmas mestaruus voitettuaan kultamitalin vuoden 1960 olympialaisissa. Sveitsille, joka pääsi finaaliin myös viime vuonna, ensimmäisen mestaruuden odotus on pidempi.

Turnaus pelattiin Tanskassa ja Ruotsissa. Molemmat isäntämaat taistelivat pronssista, ja Ruotsi otti mitalin 6-2-voitolla. Vaikka Tanska jäi palkintokorokkeelta, se on ollut Tanskan paras tulos jääkiekon MM-kisoissa.

USA voitti jääkiekon maailmanmestaruuden ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1933
USA Hockey

Liittyy aiheisiin:

JääkiekkoUrheilu


Ladataan seuraavaa sisältöä