Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

USA:n maahanmuuttopoliisi ICE auttaa turvallisuudessa Italian talviolympialaisten aikana

ICE:n mukaan kaikki turvallisuustoimet ovat kuitenkin Italian valvonnassa.
Markus Hirsilä 27 tammikuun 2026

Yhdysvaltain maahanmuuttopoliisin ICE-agentit avustavat Yhdysvaltojen turvallisuusoperaatioissa talviolympialaisten aikana, jotka järjestetään 6.-22. helmikuuta Italian Milanossa ja Cortina d'Ampezzossa.

ICE ei "suorita maahanmuuton valvontaoperaatioita ulkomailla", kertoo Yhdysvaltain maahanmuuttopoliisi AFP:lle, ja siitä uutisoi Suomen YLE.

"ICE:n kotimaan turvallisuustutkintaosasto tukee olympialaisissa Yhdysvaltain ulkoministeriön diplomaattista turvallisuuspalvelua ja isäntämaata kansainvälisten rikollisjärjestöjen aiheuttamien riskien tutkimisessa ja lieventämisessä."

Odotetusti tämä on aiheuttanut paljon keskustelua Italiassa sen jälkeen, kun kaksi siviiliä on saanut surmansa maahanmuuttopoliisin valvontaoperaatioissa Minneapolisissa, Minnesotassa.

Yhdysvaltain varapresidentti J.D. Vance ja ulkoministeri Marco Rubio ovat läsnä olympialaisten avajaisissa Milanossa 6. helmikuuta 2026.

Koko profiili 51 732 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.