Skip to main content
Gamereactor Uutiset FIFA 11
Uutiset

Uusi pelimuoto Wiin FIFA 11:een

Ensimmäiset kuvat EA:n Wii-futiksesta
Kimmo Pukkila 27 heinäkuun 2010

FIFA 11:n Wiille hankkivat saavat perinteisen jalkapalloilun rinnalle vaihtoehtoisen pelimuodon, joka keskittyy rentoon katufutikseen maailman eliittipelaajien seurassa. Pelipaikkoja löytyy muun muassa Brasiliasta, Ranskasta ja Lontoosta - sekä sisähallista.

Katufutiksessa pelataan täysimittaisten joukkueiden sijaan yli puolet pienemmässä mittakaavassa, sillä molemmin puolin on vain viisi pelaajaa. Kaikille luvataan uniikki pelityyli ja sitä täydentäviä kykyjä, kuten esimerkiksi tykinlaukaus ja spurtti.

FIFA 11 tekee Wiillä monia pelillisiä parannuksia. Yksi niistä on täysin uusi kaksintaistelusysteemi, jossa hyökkääjä voi tehdä lukuisia erilaisia kikkoja jekuttaakseen puolustajan pullakahville.

EA Sports lupaa lisäksi, että uusi näppäinpohjainen laukausmekaniikka parantaa pelin ohjattavuutta, kun taas uudet laukaustyypit ja animaatiot monipuolistavat maalintekoa.

Valittavissa on myös valinnaisia ottelutyyppejä ja maaleja, joihin kuuluvat esimerkiksi "ensimmäisenä maalaava" ja tarkkuutta vaativat minimaalit. Paketin kruunaa neljän pelaajan nettipeli.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.