Valcon kaiutinperheen keskimmäinen on isoveljeään Nordell Maxia huomattavasti kätevämmän kokoinen ja halvempi, mutta pienempää sisarustaan, Nordell Microa, isompi ja vahvempi työjuhta. Mutta onko kolmikon keskiväli sadan euron hintalappunsa arvoinen kapistus?
Valcolle tuttuun tapaan paketointi on esteettisesti miellyttävä ja niin on myös sen sisätiloista paljastuva mötikkä. Alumiinirungon ympärillä on miellyttävän tuntuinen ja erinomaisen pidon omaava, silikonia muistuttava muovipinnoite. Laite tuntuu jämerältä ja laadukkaalta. Paketissa tulee mukana myös USB-C piuha lataamista varten, AUX -kaapeli, sekä Valcolle ominainen ohjekirjaksi naamioitu huumoripläjäys. Kaiuttimen mitat ovat 202,5 x 61 x 78 mm ja se painaa 760 grammaa. Mittoihinsa nähden kaiutin on melkoisen raskas, mutta kuitenkin tarpeeksi pieni ollakseen erittäin kätevä kuljetettava. Se sujahtaa reppuun kuin reppuun tai vaikka tarpeeksi isoon taskuun. Joskin siinä tapauksessa vyö on pakollinen lisävaruste. Paino ei kuitenkaan ole huono juttu, sillä Mk3 on mitat huomioon ottaen sisukas ja äänekäs kuin hemohessattu hiihtäjä.
Laitteessa on kuusi säätönäppäintä, jotka sijaitsevat laitteen päällä. Näppäimet ovat isot ja selkeät, sekä omaavat hyvän tuntuman, joten operointi onnistuu paksuimmillakin nakeilla tai vaikka tumput kädessä. Ne on myös upotettu tyylikkäästi ja toiminnallisesti pehmeään suojukseen, joten vahinkopainalluksia ei tapahdu, vaikka laitetta pitäisi ylösalaisin.
Pääasia, eli äänentoisto kaiuttimelta luonnistuu hyvin, vaikka kaiutinelementtien tarkempi olemus on Valcollekin mysteeri. Itse laite on siis väkerretty Kiinassa ja sitten tarkistettu, sekä tuunattu Valcon pajalla. Tehoiksi kaiuttimelle on ilmoitettu 2 x 20 W, mutta tarkempia tietoja elementeistä ei ole saatavilla. Ääni on kuitenkin pienelle kaiuttimelle mukiinmenevä ja äänenvoimakkuutta piisaa. Tuettu äänialue on 80 - 20 000 Hz, eli aivan matalimpia ääniä vimpain ei osaa ääntää. Ääni ei pahemmin säröile, mutta isommilla voimakkuuksilla pientä puuroutumista laadussa tapahtuu. Kuten näin pienille kaiuttimille on ominaista, jää bassotaajuudet hieman latteiksi, mutta diskanttipuoli kuitenkin kuulostaa erittäin hyvältä. Taajuudet erottuvat selkeästi ja profiili on musiikin kuunteluun hyvässä tasapainossa. Se onkin tässä tapauksessa kriittinen juttu, sillä Valcolta puuttuu vielä sovellus, jolla ääntä pääsisi itse kikkailemaan. Kaiutinelementit ovat samansuuntaiset ja ääni syöksyy laitteesta melko pienessä kulmassa eteenpäin. Siinä on kuitenkin 3D -tila, joka onnistuu kohtalaisen hyvin levittämään ääntä. Myös äänenlaatu tuntuu paranevan 3D tilan ollessa päällä. Tilaan siirtymiselle on oma näppäimensä laitteen katolla ja siinä on merkki LED, joka muistuttaa kun tila on kytkettynä päälle. Kahdella samansuuntaisella elementillä ja näin pienellä vempaimella mitään järisyttävää tilaääni-illuusiota ei saada aikaiseksi, mutta 3D -moodi on hyvä lisä muuten kapeaan vaikutusalueeseen. Kajareita voi lisäksi parittaa useamman keskenään, jolloin saavutetaan rutkasti parempi laatu ja ihka oikea stereoääni. Näin pieneksi kapistukseksi Mk3 kerää äänenlaadusta kaikenkaikkiaan hyvät pisteet.
Laitteella on IPX7 luokitus, eli se on vedenpitävä, joten Mk3:sta saa vaikka uimakaverin. Kovin syvälle sitä ei kuitenkaan kannata viedä, sillä kovasta paineesta se tuskin tykkää. Paksu ja pehmeä pinnoite suojaa myös kolhuilta melkoisen hyvin ja laite onkin yksi sitkeimpiä kaiuttimia, joihin allekirjoittanut on törmännyt. Vesitiiveys on muutenkin näppärälle matkakajarille iso plussa.
Langattomaan yhteyteen kaiutin käyttää Bluetooth 5.0 versiota. Ainoastaan SBC koodekki on tuettu, joten korkearesoluutioisen audion toistaminen ei valitettavasti onnistu. Hieman vanhentunut BT versio myös näkyy yhteyden etäisyydessä, eli kovin kauaksi kaiuttimesta ei voi vaeltaa. Muuten yhteys kuitenkin toimii vakaasti.
Langattoman yhteyden lisäksi laite tukee 3,5 mm AUX liitäntää ja takana on myös paikka muistikortille. Eli SD- tai TF -kortilta saa toistettua sattumanvaraisesti omaa Kekkosen aikaista MP3-kirjastoa. Liitännät ovat kaiuttimen takaosassa vesitiiviin kumiläpän alla piilossa ja läppä on hyvä muistaa sulkea kunnolla, sillä muuten sen vesitiiveys luonnollisesti katoaa. AUX:in ja BT:n välillä voi vaihtaa lennosta, sillä laite pitää BT yhteyden, vaikka sen kytkisi kaapelin päähän.
5200 mAh akussa riitää maltillisella voimakkuudella virtaa n. 15 tunnin kuunteluun, mutta isoilla voimakkuuksilla se hupenee toki huomattavasti nopeammin. Latausteho on hyvä ja muutamassa tunnissa laite on taas täydessä taisteluvalmiudessa. Valitettavasti laitetta ei voi ladattaessa käyttää ja tämä voi helposti aiheuttaa tilanteen, jossa bileet loppuvat kesken. Akun kesto on siis hinta- ja kokoluokkaan hyvää keskiluokkaa.
Kajarissa on myös sisäinen mikrofoni, joten sillä onnistuu kesken kuuntelusessioiden soittaneelle puhelinmyyjälle rähjääminenkin. Ja äänikomennot, koska elämme tulevaisuudessa. Mikrofonin laatu ei ole päätähuimaava, mutta se ajaa kyllä asiansa peruspuheluissa.
Loppujen lopuksi Mk3 onnistuu antamaan rahalle hyvää vastinetta. Äänenlaadun ja varsinkin basson vajavuus on valitettavasti pienten kaiuttimien pahin vitsaus ja siihen kuoppaan kompastuu myös Mk3. Lisäksi kustomisaatiomahdollisuuden puuttuminen, sekä toimimattomuus ladatessa laskevat hieman pisteitä, mutta toiminnallisesti laite on muuten loistava kaveri liikkuvalle muusikin ystävälle. Se on kestävä kuin kivi, tyylikäs ja todella kätevän kokoinen. Kokoonsa nähden myös kiitettävän äänekäs. 100 euron hintalappuunsa nähden se on ehdottomasti erinomainen valinta pientä ja näppärää äänentoistolaitetta etsiville.