Valencian urheiluseurat muistavat solidaarisuusnäytöt traagisen DANA:n ensimmäisenä vuosipäivänä
Tragedia toi myös kilpailevat seurat yhteen solidaarisuuden ja avunannon merkeissä.
Vuosi sitten Espanjassa tapahtui yksi pahimmista luonnonkatastrofeista, joka vaati 237 ihmisen hengen, joista suurin osa Valenciassa, tuhosi lähes sata kylää ja vahingoitti tai tuhosi kokonaan tuhansia taloja. DANA, espanjankielinen nimitys kylmälle rintamalle, joka aiheutti tulvia jokiin, jotka veivät mukanaan kaiken tieltään, avasi haavan, jonka paraneminen vie vuosia, eikä luottamus poliitikkoihin ja julkisiin instituutioihin ole läheskään palautunut.
Tragedia sai kuitenkin aikaan solidaarisuutta, yhtenäisyyttä ja toimintaa urheilujärjestöjen taholta. Kaikki seurat ja monet urheilijat ilmaisivat myötätuntonsa uhreille, ja monet lahjoittivat ruokaa ja vaatteita niille, jotka olivat menettäneet kaiken, ja auttoivat jälleenrakentamaan tuhoutuneita alueita, joilla tuhoutui tuhansien talojen, koulujen ja paikallisten yritysten lisäksi myös paikallisia urheilupaikkoja.
Lokakuun 29. päivänä, vuosi katastrofin jälkeen, monet jalkapallo- ja koripalloseurat, erityisesti Valenciassa (kuten Valencia CF, Villarreal tai Levante), jakoivat muistotilaisuuksia, joissa muisteltiin tragediaa ja uhreja, mutta myös solidaarisuusnäytöksiä, jotka toivat ne yhteen, laittoivat kilpailut tauolle ja yhdistyivät yhteisen asian puolesta.
Valencia CF julkaisi videon, jossa muistellaan kaikkia uhrien muistoksi ja kiitokseksi kaikille niille, jotka auttavat toipumisessa, kaikki kunnianosoitukset ja toimet jälleenrakentamiseksi.
"Uhrit ja heidän perheensä ovat edelleen sydämissämme, samoin kuin yhteiskuntana osoittamamme yhtenäisyys ja solidaarisuus. Ponnistelemalla ja päättäväisesti jatkamme nousua ja etenemistä. On ylpeyden aihe, että pystyimme tekemään oman osuutemme koripallon kautta", sanoi Valencia Basket.
