Skip to main content
Uutiset

Valkyria Chroniclesiin jatkoa

Kolme ladattavaa lisäosaa vahvistettu
Jori Virtanen 17 maaliskuun 2009

Niin pelaajien kuin kriitikoidenkin arvostama Valkyria Chronicles -roolipeli yhdistää strategiapeleistä tuttuja elementtejä perinteiseen roolipelitaktikointiin ja keittää niistä reaaliaikaisen sopan. Sega vahvisti julkaisevansa kolme ladattavaa lisäosaa yllätyshittiinsä: yksi osa on uusi Hard Ex Mode -pelitila, toinen lisuri on Edylle omistettu Enter the Edy Detachment ja kolmas on Selvarian seikkailu Behind Her Blue Flame.
Hard EX Modessa taistellaan jälleen koko Keisarillista armeijaa vastaan, mutta kuten nimestäkin voi päätellä, viholliset ovat kestävämpiä ja tappavampia, eikä käytössä ole arsenaalisi selkärankaa, Edelweiss-tankkia.
Enter the Edy Detachment -seikkailussa kuusi Squad 7:n jäsentä on joutunut joukkueesta erilleen ja pyrkii pääsemään takaisin yksikkönsä suojiin. Matkalla kotiin Edy ystävineen törmää pieneen kyläpahaseen, jonka kimppuun Keisarillinen armeija on aikeissa hyökätä. Edy tietysti haluaa puolustaa kyläläisiä alivoimasta huolimatta.
Behind Her Blue Flame tapahtuu heti Gallian taistelun jälkeen. Pelaaja on nuori ja nöyrä mekaanikko Johann, joka palvelee Selvarian yksikössä. Johannin kautta pelaajalla on mahdollisuus nähdä miten vihollinen sodan kulun näkee.

Koko profiili 1 245 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.