Skip to main content
Gamereactor Uutiset Split Fiction
Uutiset

Valmistaudu Split Fictioniin Gamereactorin kätevällä All You Need to Know -videolla

Kaverin kanssa pelattava ainutkertainen seikkailu saapuu PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X/S:lle tänään.
Markus Hirsilä 6 maaliskuun 2025

Sponsoroitua sisältöä

On aika kokea seuraava kovasti odotettu kaverin kanssa pelattava seikkailu ruotsalaiselta pelinkehittäjältä Hazelight Studiosilta. Edellisen It Takes Two -pelin uskomattoman menestyksen jälkeen heidän seuraava projektinsa tarjoaa hyvin erilaisen tarinan käyttäen samanlaista muistoihin jäävää kaverin kanssa pelaamisen mekaniikkaa ja pelattavuutta. Pelin nimi on Split Fiction, ja julkaisu tapahtuu tänään.

Julkaisu on suunnitteilla tänään 6. maaliskuuta PC:lle, Playstation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle. Gamereactor on keittänyt kokoon kätevän All You Need to Know -videon, jossa paneudutaan moniin pelin jännittävimpiin osiin.

Videolla selviää, miksi nimi Hazelight on niin tärkeä ja merkityksellinen, tutkaillaan joitakin studion aiempia projekteja, ja miten he ovat jatkaneet ja parantaneet luovaa prosessia jokaisella pelillään. Sitten paneudutaan tarinaan, ja katsastetaan kahden tapahtumapaikan rakenne, ja miten tämä lajityyppejä yhdistelevä kokonaisuus nivotaan yhteen saaden aikaan aivan omanlaisensa seikkailun.

Jäljestä päin vaihdetaan kaverin kanssa pelattaviin ominaisuuksiin ja siihen, miten Hazelight tekee uutta Split Fictionin uusilla mekaniikoilla ja pelattavuudella. Ja sitten puhutaan myös pelattavuudesta yleensä, jossa on mukana lohikäärmeellä ratsastamista, leijuntalaudoilla surfaamista, supernovalta pakenemista ja jopa taikaisten olioiden muuttamista.

Lopuksi osoitetaan sormella ihmeellistä Friend's Passia ja sitä, miten se mahdollistaa ystävän tai läheisten liittyä peliin mukaan, ja nauttia Split Fictionista, vaikka olisi ostettu vain yksi kappale kahdelle pelaajalle.

Katso siis tiedottava video alta, äläkä unohda katsastaa Split Fictionia, kun se julkaistaan tänään PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X/S:lle.

Koko profiili 51 732 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.