Steam laajentuu yhä voimakkaammin vaihtoehdoksi perinteisille konsoleille. Palvelua ylläpitävä Valve julkisti SteamOS-käyttöjärjestelmän, joka rakennetaan Linux-pohjalta Steam-palvelun ympärille. Käyttöliittymä suunnitellaan varta vasten olohuoneympäristössä toimiviin laitteisiin.
SteamOS lupaa tuhansia pelejä sekä erilaisia musiikki- ja elokuvapalveluita. Perinteisiin konsoleihin nähden Valve nostaa SteamOS:n valteiksi avoimuuden ja jatkuvan kehityksen, koska laitevalmistajat ja käyttäjät voimat muunnella ohjelmistoa ja laitteita tarpeen mukaan.
Järjestelmä tukee pelien striimaamista PC:ltä tai Macilta televisioon. Se hyödyntää myös hiljattain julkistettua Family Sharing -toimintoa, jolla pelikirjastonsa voi jakaa muiden perheenjäsenten käytettäväksi.
SteamOS:ää lisensoidaan ilmaiseksi. Valven mukaan julkaisun on määrä tapahtua "pian", mutta tarkkaa aikaa ei ilmoitettu.
Valve ei ole vielä julkistanut huhuttua Steambox-konsoliaan, mutta yhtiöltä on luvassa vielä kaksi uutista tällä viikolla.