Suomi
Gamereactor
Maailman uutiset

Venäjä tuomitsee Israelin iskut Iraniin kansainvälisen oikeuden rikkomisena

Moskova syyttää Israelia jännitteiden kärjistymisestä ja kehottaa diplomatiaa voiman sijaan.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Viimeisimmät uutiset Israelista ja Iranista. Venäjän hallitus on tuominnut Israelin viimeisimmän sotilaallisen toimen Irania vastaan: "Tuomitsemme jyrkästi Israelin valtion voimankäytön, joka rikkoo YK:n peruskirjaa ja kansainvälistä oikeutta."

Moskova varoitti, että hyökkäys heikentää käynnissä olevia ydinneuvotteluja ja uhkaa laajempaa alueellista vakautta. Vaikka Venäjä vahvisti läheiset suhteensa Iraniin, se otti etäisyyttä suoraan sekaantumiseen ja kannatti sen sijaan uusia diplomaattisia neuvotteluja.

Venäjä tuomitsee Israelin iskut Iraniin kansainvälisen oikeuden rikkomisena
JERUSALEM, ISRAEL – 20. helmikuuta 2023: Israelilaiset protestoivat Knessetin lähellä pääministeri Benjamin Netanjahun uuden hallituksen suunnitelmia polkea laillisuus. Kyltti - Bibi on Putin // Shutterstock


Ladataan seuraavaa sisältöä