Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Maailman uutiset

Venäjän ilmaisku tappoi kolme Ukrainassa ja aiheutti laajoja sähkökatkoja ennen joulua

Isku tapahtui vain muutama päivä Yhdysvaltojen johtamien rauhanneuvottelujen jälkeen, joihin osallistui Ukrainan, Euroopan ja Venäjän edustajia.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Ukrainan viranomaisten mukaan Ukrainaan tehdyssä Venäjän suuressa ohjus- ja lennokki-iskussa kuoli ainakin kolme ihmistä, mukaan lukien lapsi, ja sähköt katkesivat useimmilla alueilla tiistaina, kun maa valmistautuu joulun viettoon.

Presidentti Volodymyr Zelenskin mukaan yön yli 30 ohjusta ja satoja lennokkeja iski ainakin 13 alueelle. Länsi-Ukrainan energiantuotantolaitokset saivat pahimmat iskut, mikä pakotti koko maan hätävirtajakeluun.

Kaksi ihmistä, mukaan lukien nelivuotias lapsi, sai surmansa Zhytomyrin alueella, ja toinen kuoli Kiovan lähellä. Ainakin viisi muuta haavoittui pääkaupungin ympäristössä, kertoivat viranomaiset.

Ukrainan sähköverkko-operaattori ilmoitti kriittisen infrastruktuurin vahingoittumisesta Tšernihivin, Lvivin ja Odesan alueilla. Puola ilmoitti lähettäneensä puolalaisia ja liittoutuneiden lentokoneita suojaamaan ilmatilaansa iskujen laskeuduttua lähelle rajaa.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky tuomitsi iskun ajoituksen ja kutsui sitä selväksi signaaliksi Moskovan aikeista. "Hyökkäys ennen joulua, jolloin ihmiset haluavat vain olla kotona ja turvassa", hän kirjoitti sosiaalisessa mediassa.

Isku tapahtui vain muutama päivä Yhdysvaltojen johtamien rauhanneuvottelujen jälkeen, joihin osallistui Ukrainan, Euroopan ja Venäjän edustajia. Kiovan mukaan Moskova on lisännyt iskuja energia- ja logistiikkakohteisiin lisätäkseen painostusta neuvotteluissa, jotka käydään lähes neljä vuotta kestäneen sodan mahdollisesta ratkaisusta.



Ladataan seuraavaa sisältöä