Suomi
Gamereactor
Maailman uutiset

Venäjän isku Sumyssa jätti ainakin 34 kuollutta

Pohjois-Ukrainan kaupungista tulee vuoden 2025 tappavimman ohjushyökkäyksen paikka, kun Ukraina vaatii kansainvälistä tuomitsemista.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Viimeisimmät uutiset Venäjästä ja Ukrainasta. Venäjän ohjusisku Sumyn kaupunkiin Pohjois-Ukrainassa sunnuntaina on vaatinut ainakin 34 ihmisen hengen ja yli 117 loukkaantunut, mikä tekee siitä vuoden 2025 tappavimman ohjushyökkäyksen.

Palmusunnuntaina tapahtunut hyökkäys on herättänyt raivoa sekä Ukrainan viranomaisissa että kansainvälisissä johtajissa. Samaan aikaan Ukraina väittää, että Venäjän joukot käyttivät rypäleammuksia tarkoituksellisesti siviilejä vastaan, mikä kiihdytti väkivaltaa entisestään.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky on vaatinut vahvaa maailmanlaajuista vastausta ja tuominnut iskun terroriteoksi. Kun viranomaiset keräävät todisteita mahdollisista sotarikoksista, maailma seuraa, kuinka Moskova käsittelee näitä viimeisimpiä syytöksiä.

Venäjän isku Sumyssa jätti ainakin 34 kuollutta
Volodymyr Zelensky // Shutterstock


Ladataan seuraavaa sisältöä