
Ruotsin valtiovarainministeri Elisabeth Svantesson herättää vakavia epäilyksiä Venäjän talouden todellisesta tilasta ja viittaa siihen, että viralliset raportit vähättelevät merkittävästi inflaation vakavuutta. Maailman talousfoorumissa Davosissa hiljattain järjestetyssä paneelikeskustelussa Svantesson huomautti, että satelliittikuvat Moskovasta vuonna 2023 näyttävät huomattavasti synkemmiltä kuin vuonna 2021, mikä viittaa taloudellisen aktiviteetin jyrkkään laskuun.
Tämä Venäjän pääkaupungin himmeneminen, joka näkyy yöllisissä valokuvissa, viittaa siihen, että maa saattaa kohdata vielä pahemman taloudellisen ahdingon kuin presidentti Vladimir Putin on myöntänyt. Svantesson kritisoi myös Venäjän virallista 9,5 prosentin inflaatiota ja huomautti, että se on ristiriidassa maan keskuspankin korkeiden korkojen ja merkittävän pääomavirran kanssa. Hintojen noustessa tavalliset venäläiset tuntevat puristuksen, kun perushyödykkeistä tulee yhä edullisempia ja taloudelliset vaikeudet leviävät koko maahan.
Koska pakotteet vaativat edelleen veronsa, Venäjän todellinen talouskuva on edelleen epäselvä, ja Svantesson toteaa, että Kremlin kuva kestävästä taloudesta on todennäköisesti julkisivu, jonka tarkoituksena on johtaa harhaan sekä Ukrainaa että sen liittolaisia. Voisivatko nämä satelliittikuvat olla tähän mennessä selkein merkki siitä, että Venäjän talous on syvemmissä vaikeuksissa kuin ihmiset on uskoteltu?