Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Venäläisten isku osui Zaporizhzhiaan ja aiheutti kuolonuhreja ja vahinkoja

Ukrainaa uhkaa uusi lennokki- ja ohjusiskujen aalto.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 30 elokuun 2025

Viimeisimmät uutiset Venäjästä ja Ukrainasta. Venäjän uusi isku iski kaakkoiseen Zaporizhzhian kaupunkiin, kertoivat viranomaiset lauantaina, tappaen asukkaan ja jättäen kymmeniä muita haavoittuneiksi, mukaan lukien lapsia, sekä vahingoittaen koteja ja infrastruktuuria.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky X:ssä: "Zaporizhzhian kaupungissa kaikki pelastuspalvelut ovat paikalla, jossa venäläiset iskivät viisikerroksiseen asuinrakennukseen. Traagista kyllä, tällä hetkellä yksi ihminen on vahvistettu kuolleeksi ja kymmeniä on haavoittunut, myös lapsia."

Isku katkaisi sähkön kymmeniltä tuhansilta ihmisiltä, ja korjaustyöt ovat edelleen käynnissä, kun paikalliset viranomaiset pyrkivät palauttamaan palvelut. Kiova kertoi laajoista iskuista useilla alueilla ja kuvaili hyökkäystä yhdeksi viime viikkojen laajimmista.

Ukrainan johto yhdisti eskalaation diplomaattisten ponnistelujen pysähtymiseen ja vaati kovempia pakotteita Moskovan energia- ja pankkialalle. Korjausyritykset ovat käynnissä, mutta iskut korostavat, että viimeaikaiset neuvottelut konfliktin pysäyttämiseksi ovat edistyneet vain vähän.

https://x.com/ZelenskyyUa/status/1961680215341436993

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.