Törmäsin tähän elokuvaan sattumalta, sillä kun luin arvostelun, jossa sitä verrattiin The Raidiin, tunsin, että se oli katsomisen arvoinen huolimatta sen suhteellisen alhaisista IMDb-arvosanoista. Rodrigo Valdes on suhteellisen tuntematon ohjaaja (hänen tunnetuin työnsä oli uusimman Bad Boys -elokuvan toinen ohjaaja), ja näyttelijäkaartin tunnetuin kasvo on Gustavo Sánchez Parra, joka tunnetaan rooleistaan Amores Perrosin kaltaisissa elokuvissa ja pahiksena useissa eri elokuvissa ja sarjoissa (muun muassa Zorrossa).
Pelkän nimen perusteella elokuva ei ehkä myy, sillä nimi Venganza (Kosto) on niin yleinen kuin vain voi olla. Samaan aikaan se tekee täysin selväksi, mistä on kyse.
Juoni on hahmoteltu seuraavasti: "Entisestä erikoisjoukkojen sotilaasta tulee yhdessä yössä miljonääri ja hän kokoaa eliittiryhmän etsimään vaimonsa murhaajaa - kostonhimon ajamana ja vasta hankkimiensa resurssien avulla varustautuneena."</em>
Yksinkertaista, eikö olekin? Niin on. Tylsää? Ei todellakaan. Rakastan tämäntyyppisiä elokuvia ja olen aina rakastanut. Edellä mainittu The Raid (lähinnä kakkososa, joka on itse asiassa parempi kuin ykkönen) on yksi 2000-luvulla julkaistuista ehdottomista hulluimmista toimintaelokuvista, ja jos et ole nähnyt näitä elokuvia, tee itsellesi palvelus ja tee se. Varaudu kuitenkin taukoamattomaan toimintaan ja hyvin, hyvin graafisiin kohtauksiin.
Vaikka olemme nähneet Venganza -elokuvan juonen jo sata kertaa, siinä on paljon hyvää. Käsikirjoitus ei ehkä ole terävä, dialogi ei tarjoa yllätyksiä, muutama kohtaus ärsyttää ja muutama looginen aukko, ja hahmot ovat kaksiulotteisia ja näyttelijäntyönsä parhaimmillaankin pätevää. Mutta se näyttää hyvältä ja pulssi on sähköinen, ja itse asiassa saa juuri sitä, mitä otsikko antaa ymmärtää, jolloin alhaisilla tai neutraaleilla odotuksilla olen silti iloisesti yllättynyt.

Kuten The Raid, se on erittäin väkivaltainen, kun toiminta käynnistyy, mutta se ei ole aivan samalla tasolla. Siinä on itse asiassa aika vähän hengähdystaukoja, ja vaikka toimintakohtaukset ovat usein teknisesti vaikuttavia, se ei ole verrattavissa. Taistelujen ja stunttien taso ei ole ihan samalla tasolla, mutta on silti kohtauksia, jotka erottuvat edukseen. Olen erityisen vaikuttunut takaa-ajosta hieman yli puolivälin jälkeen, joka on vaikuttava. Leikkauksesta ja visuaalisesta tyylistä näkee selvästi, että he ovat ottaneet vaikutteita sekä edellä mainituista elokuvista että useista amerikkalaisista isoveljistä. Siinä on vähän John Wickin fiilistä, jossa se on synkkä, raaka ja hieman odottamaton, ja sellainen on aina hauskaa.
Mielestäni tämä elokuva ansaitsee ehdottomasti korkeamman keskiarvon kuin sen IMDb:ssä oleva 5,5 (tätä kirjoitettaessa). Jos sinulla ei siis ole muuta katsottavaa tai jos mielestäsi The Boysin uusin kausi polkee paikallaan, anna Venganza mahdollisuus. Se on itse asiassa enemmän kuin sen arvoinen, puutteistaan huolimatta. Rodrigo Valdes on ohjaaja, jota kannattaa pitää silmällä!