Volkswagen vähentää 100 000 työpaikkaa ympäri maailmaa
Tämä on kaksi kertaa enemmän työpaikkojen vähennyksiä kuin aiemmin ilmoitettiin.
Autonvalmistaja Volkswagen-konsernin toimitusjohtajan mukaan konserni aikoo vähentää jopa 100 000 työpaikkaa vuoteen 2030 mennessä. Aiemmin uskottiin, että Volkswagen vähentäisi noin 50 000 työpaikkaa viime vuoden jyrkän tuloslaskun seurauksena.
BBC:n mukaan Volkswagen-konserni – johon kuuluvat VW:n lisäksi Porsche, Audi, Seat ja Skoda – on kärsinyt myynnin laskusta keskeisillä markkinoilla. Myös Eurooppaan laajentuvien kiinalaisten merkkien kilpailu on jarruttanut kasvua. Volkswagenin toimitusjohtajan Oliver Blumen mukaan kustannukset ovat 20 % korkeammat kuin kilpailijoilla.
”Arvioimme parhaillaan kaikkien brändien, yhtiöiden ja alueiden osalta, kuinka monta sopeutusta on tosiasiassa tarpeen ja toteutettavissa. Meidän on tultava tehokkaammiksi, vakaammiksi ja yksinkertaisemmiksi. Meidän on alennettava kustannuksiamme”, hän totesi henkilöstölle osoitetussa muistossa.
Neljää Saksassa sijaitsevaa tehdasta uhkaa sulkeminen, ja Blume on todennut, ettei yhtiö ole kyennyt löytämään tehtaiden tiloille vaihtoehtoisia käyttötarkoituksia. Työpaikkojen vähentämisilmoituksen jälkeen Volkswagenin toimipaikoissa ympäri Saksaa on alkanut mielenosoituksia. Uskotaan, että luku 100 000 saattaa olla vain konsernin neuvottelutaktiikka, ja lopullinen luku on paljon pienempi, mutta silti yli 50 000:n rajan.
