Vuoden 2026 NBA-draftissa on vähiten pelaajia sitten vuoden 2003, vain 11 on peräisin eurooppalaisista joukkueista
Vain 71 pelaajaa on allekirjoittanut sopimuksen vuoden 2026 NBA-draftia varten, koska monet haluavat pysyä yliopistoissaan.
NBA on julkistanut täydellisen listan pelaajista, jotka ovat allekirjoittaneet sopimuksen NBA Draft 2026:een, joka järjestetään 23. ja 24. kesäkuuta New Yorkissa NBA-finaalien viimeisen mahdollisen ajankohdan jälkeen (4. kesäkuuta ja viimeistään 20. kesäkuuta välisenä aikana). Ja tänä vuonna vain 71 pelaajaa on allekirjoittanut sopimuksen, mikä on pienin määrä sitten vuoden 2003; vuonna 2025 allekirjoittajia oli 106 ja vuonna 2021 ennätykselliset 363.
Mistä tämä johtuu? Vuoden 2021 jälkeen käyttöön otetut uudet NIL -säännöt, eli yliopistokoripalloilijoiden oikeudet säilyttää oikeudet nimeen, kuvaan ja näköisyyteen, tarkoittavat sitä, että usein yliopistokoripalloilijat saavat yliopistojensa kanssa parempia sopimuksia kuin mitä he saisivat NBA:ssa, joten monet päättävät pysyä NCAA:ssa muutaman vuoden pidempään.
Huolimatta NIL säännöt, valtaosa näkymiä allekirjoitettu NBA Draft 2026 tulevat NCAA, kanssa Eurohoops raportoi, että vain 11 näistä 71 pelaajat tulevat Euroopan liigat:
- Sergio de Larrea (Valencia Basket)
- Jack Kayil (ALBA Berlín)
- Luigi Suigo (Mega Basket)
- Alexandros Samodurov (Panathinaikos)
- Bassala Bagayoko (Surne Bilbao)
- Francesco Ferrari (Virtus Bologna)
- Pavle Backo (Mega Basket)
- Mohammad Amini (Nancy)
- Marc-Owen Fodzo Dada (Nancy)
- Vsevolod Ischenko (Lokomotiv)
On kuitenkin syytä huomata, kuten AS huomauttaa, että osa eurooppalaisista pelaajista siirtyy NBA:han Pohjois-Amerikan yliopistokoripalloliigojen kautta omien eurooppalaisten liigojensa sijaan, koska jopa Euroopan huippuliigojen ja Pohjois-Amerikan yliopistokoripalloliigojen välillä on edelleen valtava epätasapaino: nuoret pelaajat saavat paljon arvokkaampia sopimuksia liittyessään Pohjois-Amerikan yliopistoihin.
Tällainen on esimerkiksi Aday Mara, 21-vuotias espanjalainen, NCAA:n mestariksi ja parhaaksi pelaajaksi noussut ja aiemmin Zaragoza Basketissa ennen Kalifornian yliopistoon siirtymistään pelannut Aday Mara, joka on tekemässä hyppyä NBA:han ensi kaudella.

