Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Maailman uutiset

Yhdysvallat takavarikoi viidennen Venezuelaan liittyvän öljysäiliöaluksen Karibialla

Olina pysäytettiin ennen aamunkoittoa, kun Washington kiristää otettaan pakotteiden kohteena olevasta öljynviennistä.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Yhdysvallat on takavarikoinut Olinan, mikä on viides öljytankkeri viime viikkoina osana laajaa kampanjaa, jolla pyritään tukahduttamaan Venezuelan raakaöljykuljetukset, jotka Washingtonin mukaan rikkovat pakotteita ja heikentävät maailmanmarkkinoita.

Yhdysvaltain eteläisen komentokeskuksen mukaan lentotukialus USS Gerald R. Fordilta laukaistun Joint Task Force Southern Spearin merijalkaväen sotilaat ja merimiehet nousivat Olinan alukseen Karibianmerellä ilman välikohtauksia, mikä korostaa tehostettuja merenkulkuponnisteluja Venezuelan öljysulun valvomiseksi.

Merenkulkutietojen mukaan Olina (aiemmin tunnettu nimellä Minerva M) oli saanut Yhdysvaltojen pakotteet, ja se purjehti Itä-Timorin lipun alla, mitä rekisteritietoja on ilmeisesti käytetty sen liikkeiden salaamiseksi. Alus oli lähtenyt Venezuelasta täyteen lastattuna raakaöljyä ennen kuin se pysäytettiin.

Viimeisin takavarikko on jatkoa useille pysäytetyille aluksille, joihin kuuluu useita Venezuelan pakotteiden alaisiin öljysäiliöaluksiin liittyviä tankkereita, joita Yhdysvaltojen joukot ovat ajaneet takaa ja ottaneet kiinni Karibian ja Pohjois-Atlantin vesillä. Kolme muuta täysin lastattua alusta samasta laivueesta kääntyi tiettävästi takaisin kohti Venezuelan satamia aiemmin tällä viikolla.

Yhdysvaltojen virkamiehet kehystävät kampanjan pakotteiden täytäntöönpanemiseksi, sillä he kutsuvat sitä "varjolaivastoksi", joka koostuu kauppasaarron kiertävistä aluksista, ja eteläisen komentokeskuksen lausunnossa julistetaan, että "rikollisille ei ole turvasatamaa".



Ladataan seuraavaa sisältöä