Playstation-pomo Shuhei Yoshida vastaanotti Gamelab-tapahtumassa Barcelonassa kunniapalkinnon pelialan eteen tekemästään työstä. GRTV yhytti miehen tapahtuman jälkeen ja pääsi tiedustelemaan Yoshidan mietteitä muun muassa E3:sta näin pari viikkoa messujen jälkeen.
Sonyhan esitteli E3-avauksessaan esimerkiksi Little Big Planet 3:n ja Bloodbornen. Yoshidan mukaan palaute on ollut pääosin hyvää, mutta jälkiviisaana hän muuttaisi lehdistötilaisuuden keskiosiota, joka uhkasi käydä katsojille tylsäksi.
"Käytimme liikaa aikaa Powersista puhumiseen", avoimesti vastaillut Yoshida tunnusti. "Meidän olisi pitänyt pitää se vähän lyhyempänä. Joten se oli virhe."
Powers on uusi tv-sarja, joka tulee Playstationille. Myös Xbox kehittelee tv-sarjojaan, mutta Sony oli tänä vuonna ainoa konsolivalmistaja, joka nosti tv-puolen esiin E3:ssa.
GRTV:n haastattelussa Yoshida kertoo myös virtuaalitodellisuudesta ja PS Vitan asemasta yhtiön jatkosuunnitelmissa. Koko haastattelu on katsottavissa ohesta.