Skip to main content
Gamereactor Arviot Kaku: Ancient Seal
Arviot Kaku: Ancient Seal

Kaku: Ancient Seal

Haluatko halvan kopion The Legend of Zeldasta? Täydellistä, silloin Kakun seikkailu on räätälöity juuri sinulle.
GR Staff Päivitetty 23 lokakuun 2025

Kaku tarkoittaa Zeldaa kiinaksi. Vai tarkoittaako se?

81-vuotias isoäiti etsii kovasti toivottua joululahjaa tyttärentyttärelleen. Joku kaksitavuinen seikkailu se olisi. Jotain, jossa on peikkoja ja taikuutta ja... Hän poimii kaupasta Kaku: Ancient Sealin ja tutkii kantta. Hänen silmänsä säihkyvät, kun hän luulee alkavan dementian sumun hälvenneen ja väistyneen. Myönnettäköön, että se on Kiinasta, hän mutisee, mutta tämän on varmasti täytynyt olla se, mitä tarkoitettiin? Avoin maailma, toimintaseikkailu, hän lukee ääneen itsekseen. Niin, tietenkin! Tyttärentytär halusi nimenomaan Kakun!

Kuten monet hyväntahtoiset, iäkkäät sukulaiset ennen häntä, isoäiti tässä hyvin fiktiivisessä skenaariossa teki hirvittävän virheen. Hän sortui ostamaan kehittäjä Bingobellin kiinalaisen kopion pelistä, joka oli oikeasti kysytty, nimittäin The Legend of Zelda: Breath of the Wildista. Murto-osalla Nintendon rakastetun seikkailun hinnasta mummo pääsi halvalla, mutta mitä seurauksia siitä oli? Minäpä kerron teille.

Kaku on kivikautinen poika, joka lentävää sikaa jahdatessaan huomaa olevansa hyvän ja pahan välisen taistelun päähenkilö. Elementit ovat epätasapainossa, ja pikku Kaku saa korjata tilanteen; ei siinä sen kummempaa. Kömpelö avausjakso - ilman Zeldan asteittaista maailman ja sen mekaniikan esittelyä - osoittaa koko kädellä ja lätkäisee ruudulle kömpelön käyttöliittymän, jonka valikot käyvät nopeasti läpi pelin perusasiat; nimittäin jonkinlaisen kevyen sekamelskan myöhempien vuosien toimintaseikkailuista. Mukana on taistelusysteemi, jossa on kevyitä ja raskaita hyökkäyksiä ja ritsoja etäisyyksiä varten, ruoanlaittoa terveyden ja tilan parantamiseen, vaihdettavia varusteita ja vaatteita sekä tietenkin taitopuu.

Vaikka peliä markkinoidaan avoimen maailman pelinä, Kaku: Ancient Sealin asetelma muistuttaa enemmän vanhoja tasohyppelyseikkailuja, kuten Spyro: The Dragon tai Jak and Daxter, kuin varsinaista avointa maailmaa. Hubista valitsen järjestyksen, jossa Kaku lähtee kahdeksan tunnin matkalle, joka on Ancient Seal. Eri portaalit johdattavat minut joko viidakkosuolle Misty Swamps, tulivuorelle Flame Mountain, lumimaisemaan Howling Snowfield tai aavikkomaailmaan Dragonbone Desert. Kussakin näistä maailmoista kohtaan sitten hahmoja, jotka suostuvat auttamaan minua palveluksiani vastaan, mutta he tuskin tarjoavat itsestään mieleenpainuvaa persoonallisuutta, huumoria tai mukaansatempaavia tarinoita. Vain hiljaisia tekstilaatikoita, joissa on yksisuuntaista tietoa, ei edes siansaksaa à la Banjo & Kazooie.

Taisteluista tulee nopeasti yksitoikkoisia.

Tehtävät vievät Kakun edestakaisin karttoja ristiin rastiin ja sisältävät taistelua sekä yksinkertaisia pulmia ja tasohyppelyä. Valitettavasti napinmurskaustaistelut muuttuvat nopeasti yksitoikkoisiksi. Johtuuko tämä ohjauksen tyylikkäästä nykivyydestä vai siitä, että on helppo vain räiskiä samaa nappulayhdistelmää yhä uudelleen ja uudelleen vihollislaumojen kimppuun ja selvitä voittajana - sitä on vaikea sanoa. Toisaalta taas pomokohtaamiset ovat jännittävämpiä, ja parhaimmillaan ne tuovat minulle edelleen ripaus God of War -tunnelmaa. Niin hyvässä kuin pahassakin, tallennuspisteet ovat kuitenkin niin tiheässä, etten koskaan pelkää kuolevani, mutta panokset eivät siksi ole myöskään koskaan todella korkeat. Mainittu tyylikkyys tekee tasohyppelyhetkistä myös jonkinlaisen vitsauksen. Liikkuminen ei koskaan tunnu sujuvalta, ja pikku Kaku tuntuu usein alkuskenaarioni jäykkähuuliselta mummolta.

Hub-maailmassa valitsen itse, minne haluan mennä seuraavaksi.

Minulla on ylivoimaisesti hauskinta silloin, kun Kaku: Ancient Seal on vähiten nolo. Kun se omaksuu roolinsa häpeilemättömänä kopiona, jonka pääasiallinen olemassaolon syy on huijata isoäitejä, ja käyttää hyväkseen sitä, että Zeldaa ei koskaan julkaistu PlayStationille ja että lapset ovat nälissään tämäntyyppisistä nimikkeistä, ja se tekee sen puzzle-hetkissä, jotka ovat hiilikopio Breath of the Wildin ja Tears of the Kingdomsin pyhäköistä. Näihin mikrokokoisiin puzzle-skenaarioihin pääsee käsiksi keräämällä avaimia eri puolilla neljää maailmaa, mikä toimii erinomaisena kannustimena tutkia ja pölyttää geneerisesti suunniteltuja mutta teknisesti taitavia maisemia.

Tuulen avulla Kaku voi matkustaa veden yli.

Pyhäkkökopioiden lisäksi minulta kuitenkin puuttuu todellinen halu jatkaa pelaamista. Halpojen kehysten vuoksi spontaania löytämisen iloa ei ole, eikä taitopuu koskaan muuta taisteluita perusteellisesti; mutta loppujen lopuksi Kaku: Ancient Sealin kaltaisia puhtaita kopioita ei ole suunniteltu kovin hyviksi. Riittää, että ne ovat juuri tarpeeksi hyviä, jotta lapsenlapsi ei itke jouluaattona ja jotta isoäiti luottaa siihen, että se ostaa pelejä tulevaisuudessa. Tällä tavoin Kaku täyttää tarkoituksensa täydellisesti. On olemassa paljon parempia vaihtoehtoja, älkää käsittäkö väärin, mutta jos paremmat mallit on pelattu loppuun, lompakko on ohut ja nostalgia vanhoja sarjakuvaseikkailuja kohtaan vahva, silloin (mutta vain silloin) pikku-Kakun seikkailut voivat tarjota muutaman tunnin vaatimatonta pelihupia.

5
Keskinkertainen / 10 · Gamereactor Suomi
Plussat Muutamia hauskoja pulmia, retroa, kohtuullisen pitkä
Miinukset Anonyymi muotoilu, tyylikäs ohjaus, halpa tuntuma
Verkoston arvosana Keskiarvo 22 Gamereactor-julkaisusta
5,0
Gamereactor Korea 5
Gamereactor 5
Gamereactor Sverige 5
Gamereactor Norge 5
Gamereactor Suomi 5
Gamereactor Deutschland 5
Gamereactor España 5
Gamereactor France 5
Gamereactor Italia 5
Gamereactor Nederland 5
Gamereactor Portugal 5
Gamereactor Polska 5
Gamereactor Česko 5
Gamereactor Ελλάδα 5
Gamereactor Türkiye 5
Gamereactor 中国 5
Gamereactor 日本 5
Gamereactor Asia 5
Gamereactor Việt Nam 5
Gamereactor Philippines 5
Gamereactor România 5
Gamereactor عربي 5
Editorial Team Articles published under the Gamereactor byline are the work of the site's editorial team, covering news, releases and the wider industry across Gamereactor's European editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 1998 · 894 julkaistua artikkelia
5
Keskinkertainen Verkoston arvosana 22 julkaisun kesken
Pelin tiedot
Kehittäjä BingoBell
Julkaisija Microids
Julkaisupäivä 3 toukokuun 2023
Pelityyppi Action, Adventure
Alustat
PC PS5 Xbox Series X
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.