Skip to main content
Gamereactor Arviot Alien Breed 2: Assault
Arviot Alien Breed 2: Assault

Alien Breed 2: Assault

Team 17 jatkaa Alien Breed -sarjaa uudella ladattavalla pelillä Xbox 360:lle ja PC:lle. Suora jatko-osa edelliselle Alien Breed: Evolutionille tarjoaa jälleen edullista selviytymisräiskintää avaruushirviöiden kanssa.
Arttu Rajala Testattu alustalla Multi 25 lokakuun 2010

Alien Breed 2: Assaultin juoni on miljoona kertaa nähtyä selviytymistaistelua aikaa, hajoavaa avaruusalusta sekä tietysti valtavia avaruushirviölaumoja vastaan. Yksinäisen sankarin pitää juoksennella ympäri alusta korjaamassa milloin mitäkin järjestelmää, jottei alus putoa kossahtaisi alas kiertoradalta. Tarina ja sen kertomisessa käytettävät vihreämustat tekstit ja valjut sarjakuvalaatikot ovat sen verran kauheaa huttua, ettei tarinaan edes halua kiinnittää huomiota. Onneksi varsinaisen pelin ulkoasu on huomattavasti parempaa tasoa.

Team 17 on ottanut käyttöön peliin suositun Unreal 3 -grafiikkamoottorin, ja se on todella kannattanut. Alien Breed 2: Assault näyttää selvästi paremmalta kuin edeltäjänsä, ja erilaisia tuli-, vesi- ja räjähdysefektejä on ilo katsella. Alienista ja muista avaruushirviöelokuvista on otettu mallia jo ensimmäisestä Alien Breedistä lähtien. Vastaan tulee jatkuvasti hyvin tutun näköisiä - joskaan ei kovinkaan omaperäisen oloisia - hirvityksiä.

Ja vihollisia pelissä riittääkin. Ötökkälaumat ovat pelissä erittäin armottomia ja vaikeustaso on jo keskitasolla kohdallaan. Yksinpelissä saa henkiin jäämisen eteen tehdä oikeasti töitä, ja panoksia sekä muita tarvikkeita joutuu etsimään tuon tuostakin. Peli onnistuukin erinomaisesti selviytymiskauhutunnelman luomisessa. Vaikeustaso tuntuu pääosin myös reilulta, mutta suurin ongelma syntyy pelin isometrisestä kuvakulmasta. Useasti tuntuu, ettei näkökenttä ole riittävä, eikä vihollisia välttämättä näe ajoissa. Peliä pelatessa toivoin jatkuvasti, että valikkoihin ilmestyisi vaihtoehto, jolla kuvakulman saisi edes hieman etäämmäksi toiminnasta.

Toisaalta jos meno Alien Breed 2: Assaultissa käy liian rankaksi voi mukaan ottaa myös kaverin. Jälleen co-op eli yhteistyöpelimuoto on pelin parasta antia. Oli se sitten samalla koneella tai netin välityksellä, kaverin kanssa pelaaminen on ainakin kaksi kertaa hauskempaa kuin yksin pään hakkaaminen hirviöseinään. Kenttiä pelissä ei ole kuitenkaan ole kovin monta, joten kauhean moneksi illaksi pelattava ei riitä. Uudelleenpeluuarvoa ei hirviönmetsästys liiemmälti tarjoa, vaikka mukaan on vielä hätäisen tuntuisesti liitetty Survival-pelimuoto Halon Firefightin tai Gears of Warin Horden tapaan. Se oli hauskaa muutaman kerran, mutta ilman selviä tavoitteita ei se montaa kertaa jaksa viihdyttää.

Kokonaisuutena Alien Breed 2: Assault tuntuu hieman hiomattomalta timantilta. Ikävän moni asia kuten heikko tarina, heikko näkyvyys ja pienet bugit verottavat pisteitä. 800 Live-pisteen tai yhdeksän euron Steam-hinta ei ole kuitenkaan paha sijoitus, jos etsii suoraviivaista hirviönlahtauspeliä kaverin kanssa pelattavaksi.

Lisäarvosanat

Grafiikka
7 / 10
Ääni
6 / 10
Pelattavuus
6 / 10
Kesto
5 / 10
6
Keskinkertainen / 10 · Gamereactor Suomi
Plussat Kaksinpeli, haastavuus
Miinukset Supertylsä tarina, ärsyttävän mustavihreä ulkoasu välivideoissa ja valikoissa
Verkoston arvosana Keskiarvo 2 Gamereactor-julkaisusta
6,5 vaihteluväli 6–7
Gamereactor Sverige 7
Gamereactor Suomi 6
Koko profiili 6 175 julkaistua artikkelia
6
Keskinkertainen Verkoston arvosana 2 julkaisun kesken
Pelin tiedot
Kehittäjä Team 17
Julkaisija Team 17
Julkaisupäivä 22 syyskuun 2010
Testattu alustalla Multi
Pelityyppi Action
Alustat
Xbox 360 PC XBLA
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.