Capcom vahvistaa avoimen maailman puuttumisen Resident Evil Requiemista
Pelin on tarkoitus olla jatkoa sarjan aiemmille pelimaailmoille.
Capcom on pitänyt korttinsa salassa tulevan Resident Evil Requiemin kanssa, ja vahvisti vasta hiljattain vihdoin, että Leon on todellakin mukana pelissä ja keskeinen päähenkilö. Mutta sitten tuli se huhu, että joko osia pelistä, tai ehkä jopa suuria osia, sisältäisi jonkinlaisen avoimen maailman.
Tuo huhu voidaan lopettaa , sillä Game Informerin haastattelussa ohjaaja Koshi Nakanishi sanoi näin:
"[Kehitystiimi] halusi vain tehdä selväksi yhden asian. He ovat nähneet spekulaatioita siitä, onko pelissä avoimen maailman elementtejä, ja he halusivat vain tehdä selväksi, että kyseessä ei ole avoimen maailman peli."
Onko pelissä avoimen maailman piirteitä, kuten Resident Evil Villagessa oli, emme tiedä, mutta suuria avoimia alueita perinteisessä mielessä ei ainakaan ole.
Muista uutisista: pelasimme hiljattain hyvän pätkän, ja voit lukea siitä kaiken täältä.






