Skip to main content
Arviot Double Dragon II: Wander of the Dragons

Double Dragon II: Wander of the Dragons

Jonas Mäki bongasi mahdollisesti vuoden huonoimman pelin. Vai onko tässä kenties jopa vuosikymmenen pohjanoteeraus?
Jonas Mäki Testattu alustalla XBLA/Xbox 360 24 huhtikuun 2013

Ainoa keino selviytyä on hakata nappeja vimmatusti, mikä kuitenkin johtaa kestävyyden loppumiseen. Game over.

Alkuperäinen Double Dragon oli 1980-luvulla siisti ja hyvin suunniteltu beat 'em up, johon oli ympätty paljon hyvää musiikkia ja muotoiltu menevä juoni pukareiden välille. Myös jatko-osa oli pätevä, mutta sitten sarja lipesi alamäkeen. Ja pahasti. Hiljattain julkaistulla Double Dragon II: Wander of the Dragonsilla tavoitetaan viimein jonkinlainen pohja sekä sarjalle itselleen että pelialalle ylipäätään, koska tätä pahemmin muinaista sarjaa ei enää voi raiskata. Tästä pyhäinhäväistyksestä huolimatta korealaiskehittäjä Gravity markkinoi tuotostaan "parannettuna remakena".

Peli tekee laatunsa selväksi jo heti kättelyssä. Billy ja Jimmy ovat kuin emmentaljuustosta veistettyjä vesipäitä, joiden fysiikka ei selvästikään ole ihmisen. Ohjauksesta ei ole mihinkään ja minulta meni pitkään tajuta, että olin oikeasti itse puikoissa. Pelaaminen nimittäin tuntuu siltä kuin jokainen napinpainallus tunnistettaisiin sattumanvaraisesti vähän sinne päin. Double Dragonin intuitiivisuus on repäisty tiehensä ja sen tilalle on väkerretty kömpelöäkin kömpelömpi ohjausmalli, joka pistää veren pakkautumaan päähän.

Ja silti peli käy vain huonommaksi. Gravity on kehittänyt mittarin, joka näyttää kuinka paljon staminaa on jäljellä. Ottaen huomioon, kuinka huonosti ohjaus on toteutettu, kestävyyden konsepti ei varsinaisesti auta pelattavuutta. Yrittäessään piestä vastustajia pelaaja nimittäin joutuu tappelemaan myös kontrolleja vastaan, jolloin kestävyys hupenee alta aikayksikön. Tämä saa toiminnan tuntumaan entistäkin turhauttavammalta.

Järkyttävän rumien kenttien varrelle on tietenkin unohtunut myös näkymättömiä seiniä, ja jo sinänsä ärsyttävästä ominaisuudesta tekee kahta kauheamman se, että viholliset monesti piiloutuvat näiden taakse. Sieltä niihin on mahdoton päästä käsiksi, mutta ne voivat iskeä pelaajaa, jos tämä yrittää tulla lähelle. Juuri näin rikkinäinen on Double Dragon II: Wander of the Dragons.

Mitä tässä tapahtuu? Pelistä on mahdoton ottaa selvää sukupolvensa surkeimpien grafiikoiden takia.

Alkukantaisen grafiikan voisi kuvitella pyörivän ainakin sulavasti, mutta kun ei. Gravity on sössinyt koodinsa juurta jaksaen ja onnistunut hautaamaan viimeisenkin toivon pelattavuudesta. Ruudunpäivitys on samaa luokkaa kuin yrittäisi ajaa Crysis 3:a Commodore 64:llä. Musiikkikin käy todella korviin - loistosaavutus ottaen huomioon, että Double Dragonin musiikki on kuulunut alan parhaimmistoon.

Asia varmaankin tuli jo selväksi, mutta Double Dragon II: Wander of the Dragons on surkein peli, mitä olen koskaan pelannut Xbox 360:lla. Se on myös surkeimpia pelejä koskaan. Billy ja Jimmy Lee saavat siis seisoa samassa häpeänurkassa kuin Robocop, Catwoman ja Superman, jotka ovat käväisseet yhtä toivottomissa seikkailuissa. Gravityn ulostus on kuvottavaa roskaa, jonka myyminen on silkkaa ryöstöä.

Lisäarvosanat

Grafiikka
1 / 10
Ääni
2 / 10
Pelattavuus
1 / 10
Kesto
1 / 10
1
Vältä / 10 · Gamereactor Suomi
Plussat Samasta genrestä löytyy parempia pelejä
Miinukset Aivan kaikki, pelissä ei ole mitään mikä hyvittäisi kurjuuden
Verkoston arvosana Keskiarvo 2 Gamereactor-julkaisusta
1,0
Gamereactor Sverige 1
Gamereactor Suomi 1
Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2007 · 1 875 julkaistua artikkelia
1
Vältä Verkoston arvosana 2 julkaisun kesken
Pelin tiedot
Kehittäjä Gravity Corporation
Julkaisija Cyberfront Corporation
Julkaisupäivä 5 huhtikuun 2013
Testattu alustalla XBLA/Xbox 360
Pelityyppi Action
Alustat
XBLA Xbox 360
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.