Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

E3-messuilla yli 45 000 kävijää

Kiireinen messuviikko päätökseen
Kimmo Pukkila 8 kesäkuun 2012

E3-messut on saatu tämän vuoden osalta pakettiin. Tapahtuman järjestä Entertainment Software Association ilmoitti heti ovien sulkeutumisen jälkeen, että messuilla vieraili viikon mittaan 45 700 alan ammattilaista.

Vaikka E3 ei ole avoin suurelle yleisölle, messut ovat pitäneet pintansa vuoden tärkeimpänä pelitapahtumana. Tänä vuonna Los Angelesiin saapui väkeä kaikkiaan 103 maasta, ja näytteilleasettajia oli yli 200.

Huomattavimpiin uutisiin lukeutuivat Star Wars 1313, Beyond: Two Souls, Splinter Cell: Blacklist, Watch Dogs, Pikmin 3 sekä Wii U:n lopullinen muoto.

ESA aikoo ilmoittaa ensi vuoden messuaikataulun ja -paikan lähiviikkojen aikana. Isäntäkaupunki saattaa olla vaihtumassa.

Vaikka tämän vuoden messut ovatkin päättyneet, sisältöä paikan päällä nähdyistä ja testatuista peleistä virtaa Gamereactorin eri kanaviin vielä pitkään. Tulossa on mm. lisää kehittäjien haastatteluja GRTV:hen.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.